Projekty finansowane przez UE

Bez wątpienia razem z naszym wejściem do UE do naszego kraju masowo zaczęły napływać środki finansowe, które jak się okazuje nasz kraj potrafi doskonale wykorzystać. Przede wszystkim Polacy mają wiele ciekawych pomysłów na to, by przy użyciu takich funduszy organizować naprawdę dobre oraz dopracowane projekty. Trzeba jednak pamiętać również o tym, że i przy korzystaniu z takich projektów będą się pojawiały po naszej stronie różnego rodzaju obowiązki, o których nie będzie można zapominać. Może się bowiem okazać, że zapomniane obowiązki przyniosą nam wiele problemów. Jeśli w ogóle chce się myśleć o dobrym rozpoczęciu i skończeniu projektu finansowego realizowanego z użyciem środków z UE to należy zadbać o to, by przestrzegać wszystkich terminów związanych z wykonywaniem założeń rzeczowo-finansowych, które odnoszą się do przygotowywanego projektu oraz przedsięwzięcia.

Obecnie realizowanie projektu to jednak bardzo dynamiczny proces, w ramach którego sytuacja wiele razy się zmienia. Pojawiają się różne sytuacje, które trzeba będzie dopasować między innymi do tego co projekt na nas narzuca. Okazuje się, że niekiedy trzeba także podejmować różnego rodzaju działania, które nie będą zgodne z podpisaną umową o finansowaniu. Co należy wówczas zrobić? W momencie, gdy będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją warto wiedzieć jakie działania można podjąć, by udało się doprowadzić do porządku. Najważniejszą kwestią będzie między innymi regularne przygotowywanie sprawozdań, które będą dotyczyć naszej działalności. Powinno się także wykonywać wszystkie zadania zgodnie z tym jakie są wymogi finansowe, które zostają opisane we wcześniej przygotowywanym projekcie. Niekiedy bowiem okazuje się, że już na tym polu u ludzi pojawiają się różnego rodzaju zaniedbania. Jak się okazuje w czasie wybierania wykonawców osoby korzystające ze środków UE nie są w stanie wykazać, że kierowali się właśnie kryteriami ekonomicznymi. Jeśli chce się uniknąć problemów jakie mogą z tego wynikać to powinno się mocno przestrzegać tych wszystkich kwestii, które zostają bardzo dokładnie opisane w umowie o dofinansowanie.

Jest to dla nas jeden z podstawowych dokumentów, który w dużej mierze będzie opisywał co nam wolno a czego nie. Jeśli będziemy go przestrzegać wszystko powinno przebiegać bez problemów. Powinno się także bardzo dokładnie poznawać te wszystkie procedury, które będą dotyczyły między innymi aneksowania umowy. Jest to niezbędna kwestia, ponieważ w wielu przypadkach okazuje się, że realizowanie projektu nie będzie możliwe, jeśli nie poniesie się dodatkowych kosztów, które nie były wcześniej uwzględnione w umowie. Jeśli chce się uniknąć problemów to wystarczy mieć wiedze o tym, że w takich przypadkach powinno się aneksować umowę i nie będzie można nam nic zarzucić. Korzystając z pieniędzy UE należy więc na wiele kwestii zwracać uwagę, jeśli rzeczywiście nie chce sie mieć problemów i kłopotów z tym, że nie przestrzega się umowy.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!