Spółki kapitałowe - czym dokładnie są?

Na rynku istnieje kilka różnych rodzajów spółek, które gwarantują różne korzyści pod względem podatkowym. Dzisiaj zajmiemy się spółkami kapitałowymi i wyjaśnimy na czym dokładnie one polegają. Wielu osobom wydaje się to bowiem czymś niezwykle skomplikowanym, a w rzeczywistości wcale takie nie jest.

Czym jest spółka kapitałowa?

Jest to nic innego jak rodzaj takiej spółki, w którym najbardziej ważnym elementem jest majątek spółki, czyli kapitał. Przeważnie taką formę prowadzenia działalności wybierają duże przedsiębiorstwa, jak również w wewnętrznej organizacji grup kapitałowych. Od spółek osobowych różni się spółka kapitałowa przede wszystkim posiadaniem osobowości prawnej, jak również zmiennym kapitałem i składem osobowym. Należy tutaj również wziąć pod uwagę wyodrębniony majątek spółki od majątków osobistych.

Można wyróżnić dwa rodzaje spółek kapitałowych: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjna. Warto wiedzieć, że obydwa typy spółek posiadają konstrukcję spółki kapitałowej, która oparta jest na odpowiednim podziale sfery zarządu od sfery właścicielskiej. Do tego dochodzi tutaj również brak odpowiedzialności wspólników, czy udziałowców za zobowiązania spółki.

Musisz wiedzieć, że spółka z o.o. może zostać utworzona przez jedną lub kilka osób. Jej kapitał zakładowy winien wynosić minimum 5000 złotych, który jest dzielony na udziały o minimalnej wartości nominalnej min. 50 złotych. Należy także podkreślić, że wspólnicy/udziałowcy mają równe prawa.

Z kolei jeśli chodzi o spółkę akcyjną, to może ją zawiązać kilka osób, aczkolwiek kapitał zakładowy musi tutaj wynosić przynajmniej 100 000 złotych. Minimalna wartość akcji to 1 grosz. Warto zaznaczyć, że w obu przypadkach akcje spółek nie mogą być sprzedawane poniżej ich wartości nominalnej.

Oczywiście nie można zapominać, iż spółka kapitałowa zobowiązuje się do przestrzegania obowiązującego prawa handlowego. W chwili, kiedy zostaje wpisana do KRS zyskuje osobowość prawną. Może we własnym imieniu zaciągać różnego rodzaju zobowiązania, za które odpowiada się majątkiem spółki. Może pozywać, jak również być pozywana. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!