Aplikacje mobilne a prywatność użytkowników

Osoby które często korzystają z aplikacji mobilnych na pewno zainteresowane są odpowiednią ochroną swoich danych osobowych oraz sprawowaniem nad nimi pełnej kontroli. Bardzo ważna jest możliwość dokładnego określania, w kto może mieć do nich dostęp i w jakim zakresie. Aplikacje mobilne są swego rodzaju symbolem naszych czasów – możemy spotkać się z nimi bardzo powszechnie.

Korzystamy z nich za pośrednictwem naszych smartfonów oraz telefonów, w domach, samochodach oraz w pracy. Liczba urządzeń posiadających interfejsy bezpośrednio podłączane do takich aplikacji z roku na rok rośnie. Szacuje się, że zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym na tę chwilę istnieje około 6 milionów różnych aplikacji; każdego dnia pojawia się około 30 tysięcy nowych. Trudno jednak dziwić się tak wielkiej ich popularności, bowiem niektóre aplikacje mogą w naprawdę ogromnym stopniu ułatwiać pewne aspekty naszego życia codziennego i sprawiać, że wykonywanie niektórych czynności staje się po prostu o wiele łatwiejsze. Należy jednak pamiętać o tym, że jednocześnie nieustannie gromadzone są w nich bardzo liczne dane osobowe ich użytkowników. Osoby które z nich korzystają często nie mają do końca świadomości tego, że niemalże każdy ich ruch może być stale monitorowany i kontrolowany. Sami twórcy takich aplikacji w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy z tego, że ich praca może na różne sposoby naruszać prywatność użytkowników; z tego też powodu nie przykładają do tego większej uwagi w czasie przygotowywania swoich aplikacji. Co prawda w niektórych systemach oraz platformach aplikacji spotkamy się z pewnymi formami zabezpieczenia, które jednak nie dają nam stuprocentowej ochrony i nie pozwalają na pełne dysponowanie dostępem do naszych danych osobowych. Nie możemy samodzielnie weryfikować tego, do kogo i w jakim celu trafiają najróżniejsze informacje na nasz temat. W 2013 roku w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja, podczas której omówione zostały między innymi liczne kwestie związane właśnie z bezpieczeństwem użytkowników aplikacji mobilnych. Ustalono wówczas, że stale powiększające się ich grono stawia przed twórcami takich rzeczy liczne wyzwania, których rozwiązań należy zacząć szukać już teraz. W niektórych krajach powstały już liczne raporty na temat bezpieczeństwa danych użytkowników aplikacji mobilnych. Istnieją także najróżniejsze organizacje, które przygotowują dla twórców tego typu rzeczy wytyczne dotyczące bezpieczeństwa oraz proponowanej polityki bezpieczeństwa.

Tego typu działania są skierowane do twórców aplikacji mobilnych zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Podstawową kwestią jest zapewnienie użytkownikom pełnej kontroli nad wszystkimi swoimi danymi. Konieczne jest zapewnienie im możliwości swobodnego decydowania o tym, do kogo i w jakim celu takie informacje mogą trafiać. Ponadto w przypadku każdej aplikacji powinny istnieć jasno określone, dostępne dla każdego użytkownika informacje na temat polityki gromadzenia i udostępniania takich informacji.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!