Każdy, kto zakłada własną działalność staje przed wyborem różnych form prowadzenia działalności. Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na spółkach osobowych, ponieważ to również jest pewien sposób optymalizacji podatkowej, która na pewnym szczeblu jest zwyczajnym ułatwieniem.
Czym jest spółka osobowa?
To inaczej spółka handlowa, która jest oparta na osobistych powiązaniach wspólników, ale niemająca osobowości prawnej. Cechuje się ona osobistą odpowiedzialnością wspólników za wszystkie zobowiązania spółki. Do spółek osobowych zaliczamy spółki: jawną, partnerską, komandytową, oraz komandytowo-akcyjną.
Spółka osobowa jest nazywana ułomną osobą prawną, co oznacza, że co prawda ma przedmiotowość prawną i może nabywać nieruchomości, zaciągać zobowiązania, czy też pozywać oraz być pozywaną. Warto wiedzieć, że majątek spółki stanowi majątek wspólników, który jest wspólny. Nie jest możliwe założenie jednoosobowej spółki osobowej, potrzebna jest do tego druga osoba.
Jakie cechy charakteryzują spółki osobowe?
Przede wszystkim brak osobowości prawnej, a reprezentantami spółki są wspólnicy. Warto podkreślić, że istnieje stała więź pomiędzy wspólnikami i każdy z nich wnosi swój wkład w działalność spółki.
Dodatkowo należy mieć na uwadze, że przy prowadzeniu spółki jest wymagana tzw. pełna księgowość. Koszty jej prowadzenia są większe, aniżeli w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, ponieważ wymaga zdecydowanie większej skrupulatności. Musisz mieć to na uwadze, że prowadzenie takiej księgowości to często minimalny koszt około 600 zł miesięcznie, co wbrew pozorom nie jest dużym wydatkiem biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, które daje spółka osobowa.
Oczywiście każda spółka osobowa jest zobowiązania do przestrzegania obowiązującego prawa handlowego. Wszelkie naruszenia pod tym względem są bardzo surowo karane, a kontrole w naszym kraju są dość mocno obecne, szczególnie w przypadku podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości. Warto więc zadbać o wszelkie aspekty prawne i księgowe, aby cały „organizm” spółki działał jak najlepiej i przynosił jego wspólnikom wymierne korzyści w postaci wyższych zarobków.
Polecamy
Najnowsze
Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2016 r.
Potrzebujesz pieniędzy i chciałby kiedyś na emeryturze leżeć na plaży w tropikach? Jeśli tak, to koniecznie musisz zarabiać odpowiednie kwoty... [...]