Sprzedaż udziałów spółki z o.o.

Nie jest dla nikogo rzeczą dziwną, iż skład spółki z o.o. może się zmieniać i kształtować na przestrzeni kolejnych miesięcy czy lat jej działalności. Kolejni udziałowcy mogą wstępować do spółki, jak również rezygnować z dalszego działania w jej szeregach. Jednakże, sprzedaż swoich udziałów w spółce z o.o. należy odpowiednio zaplanować, aby wszystko przebiegło jak najlepiej przede wszystkim pod względem prawnym, bowiem to podstawa.

Zbycie udziałów może dotyczyć tylko tych udziałów, które w jakikolwiek sposób reprezentują kapitał zakładowy spółki, który uwzględniony jest w Krajowym Rejestrze Sądowym. Czyli nie jest możliwy obrót udziałami spółki, o ile nie została ona zarejestrowana w KRS. Również nie jest możliwy obrót takimi udziałami, które dotyczą podwyższenia kapitału zakładowego spółki, który jeszcze nie został zarejestrowany.

Zanim przystąpimy do sporządzenia umowy sprzedaży udziałów należy sprawdzić umowę spółki, czy nie ma w niej jakichkolwiek zapisów o ograniczeniu zbywania udziałów. Tego typu ograniczenia są najczęściej wprowadzane w umowach prowadzenia spółki, kiedy udziałowcy chcą się zabezpieczyć przed niekontrolowaną zmianą udziałowców. Ma to szczególne znaczenie w wielu firmach, którym zależy na jednolitym składzie, aby firma mogła się rozwijać. Czyli jednym z takich ograniczeń może być potrzeba uzyskania zgody pozostałych członków zarządu na zbycie udziałów. Niekiedy jest także wprowadzone czasowy zakaz zbywania udziałów na rzecz kogoś innego. Występuje również szereg różnych przepisów, które bardzo dokładnie regulują obrót udziałami spółki.

Kiedy decydujemy się na sprzedaż udziałów spółki, to należy przy tym uwzględnić również odpowiednią formę prawną dokumentu, który zaświadcza o zbyciu udziałów. Musi zostać on potwierdzony prawnie, co jest konieczne do wdrożenia wszystkiego w życie.

Jak więc widać, prowadzenie spółki wymusza wiele czynności prawnych, o których należy pamiętać w przypadku obracania udziałami kolejnych wspólników. Warto jest tutaj dbać o podstawy prawne, bowiem w przeciwnym razie może się okazać, że gdzie popełniliśmy błędy, które mogą sporo kosztować. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!