Własna działalność gospodarcza a polityka rachunkowości

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe – szczególnie z uwagi na fakt, że często decydują się na to osoby, które nie znają się na prawie i nie wiedzą, jakich czynności prawnych trzeba kiedy dopilnować. Kolejną dziedziną, na której stanowczo zbyt mało osób posiadających własne firmy się zna, jest ekonomia i rachunkowość. Na szczęście każdy dyrektor ma księgową, która pomoże mu ze wszystkiego się rozliczyć oraz zawsze może skorzystać z porady prawnika, który wyjaśni mu, co należy zrobić w danej sytuacji. Jednakże, tak czy owak, warto dowiedzieć się więcej, aby uniknąć poważnych błędów. Jedne z nich mogą być związane z polityką rachunkowości – która musi być odpowiednio prowadzona, gdy posiadamy własną firmę.

O co dokładnie chodzi? Własna firma jest marzeniem tak wielu ludzi, że obecnie coraz więcej osób decyduje się rzeczywiście na jego realizację. Przestało to być tylko pobożne życzenie – wszyscy myślą: "Skoro tamci mogli, to i ja potrafię!". Oczywiście, nikt nie zaprzecza, że każdy może założyć własną działalność – lepiej jednak dowiedzieć się więcej o pewnych rzeczach, zamiast później żałować własnej niewiedzy. Szczególnie ważne jest to w przypadku pieniędzy i rachunków! Każda jednostka prowadząca własną działalność gospodarczą musi stworzyć prawidłową politykę rachunkowości w swojej firmie. To zasady prowadzenia i przechowywania ksiąg rachunkowych przez właściwy czas. Księgi rachunkowe zawierają zapisy księgowe – obrotów i sald. Muszą być przejrzyste i bez zarzutu, gdyż świadczą o właściwie prowadzonej działalności. Jakieś podejrzane zapisy lub nieścisłości są niemile widziane z punktu widzenia prawa – i traktowane właśnie jako bardzo podejrzane. Księgi rachunkowe przyjmują formę dziennika, księgi głównej i pomocniczej, zestawień obrotów i sald kont księgi głównej oraz kont ksiąg pomocniczych. Ważny jest również inwentarz, który wchodzi w skład ksiąg rachunkowych. Najistotniejsza jest księga główna, która zawiera dane o wszystkich obrotach, zawarte w ujęciu systematycznym, które notuje się w sposób chronologiczny. Dziennik również zawiera zapisy o obrotach prowadzone w sposób chronologiczny.

Księga pomocnicza ma za zadanie zebrać wszystkie szczegółowe zapisy, zawarte w ujęciu podstawowym w księdze głównej. Na bazie księgi głównej należy przy końcu każdego miesiąca sporządzić odpowiednie zestawienie obrotów i sald. Warto również wiedzieć, że jedynie podmioty gospodarcze, które wcześniej nie prowadziły ksiąg rachunkowych posiadają obowiązek prowadzenia inwentarza. Zestawienie obrotów i sald ksiąg głównej doskonale pełni bowiem funkcję inwentarza - dlatego też jego dodatkowe prowadzenie nie jest wcale konieczne.

Masz w planach otworzyć własne solarium? Sprawdź!

kbl

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!