Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Niestety współcześnie coraz częściej pracodawcy zamiast umowy o pracę proponują nam pracę na umowę zlecenie. Niestety na inną pracę często nie ma szans i dlatego na takie warunki się decydujemy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to umowa związana z Kodeksem Cywilnym i w tym przypadku nie mamy prawa do urlopu wypoczynkowego. Osoba, która pracuje w takiej formie umowy musi pamiętać o tym, że w czasie urlopu nie będzie mogła zarabiać, pensja nie będzie jej wypłacana.

Zlecenie to umowa cywilnoprawna, która polega na tym, że ktoś wykonuje dla kogoś jakąś konkretną pracę. w ramach tej umowy nie nawiązuje się stosunek pracy związany z przepisami kodeksu pracy. Z tego powodu Zleceniobiorca nie będzie miał ani obowiązków ani praw związanych z kodeksem pracy. Co za tym idzie nie będzie go dotyczył również bezpłatny urlop wypoczynkowy. Jednak zgodnie z tym, że mamy zasadę umów swobodną można sobie zapisać w takiej umowie również inne kwestie niż tylko kwestie zlecenia do wykonania. Dlatego zleceniobiorca i zleceniodawca mogą sobie zapisać w umowę dni wolne od pracy, które będą mimo tego płatne. Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego Pojawia się jednak takie pytanie co zrobić, gdy w umowie nie mamy w ogóle uprawnień do dni urlopowych. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z szefem, by wspólnie ustalić dni wolne od pracy. Gdy to się uda będzie się można także zastanowić nad tym czy takie dni mają mieć charakter dni płatnych czy bezpłatnych. Jednak musimy w tej sytuacji w jakiej się znajdujemy pamiętać o tym, że taki pracodawca nie ma obowiązku nam takich wolnych dni udzielić. Nie ma w tym względzie żadnej podstawy prawnej, którą moglibyśmy go do tego zmusić. Dlatego zanim w ogóle podpiszemy umowę zlecenie trzeba się dobrze zastanowić nad jej warunkami i przeprowadzić pewne negocjacje w ramach których będzie można powalczyć również o dni urlopowe dla siebie.

Jeśli nie będzie dało się wynegocjować dni płatnych to warto w umowie umieścić wpis chociaż o dniach bezpłatnych, by nie okazało się potem, że cały rok będziemy pracować bez żadnego dnia wolnego. Tak się niestety może stać, jeśli żaden konkretny zapis w takiej umowie się nie znajdzie. Trzeba więc być szczególnie ostrożnym i z dużą dozą kontroli podchodzić do umów zlecenie ponieważ nie chronią one pracownika w należyty sposób i trzeba o tym zawsze pamiętać.

 

Sprawdź:
NOTARIUSZ WAJDA- Kancelaria Notarialna

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!