Zarządzanie projektami - jak poszerzyć swoją wiedzę?

Jeżeli chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zarządzania projektami, możecie zrobić to na dwa sposoby - a mianowicie poprzez ukończenie studiów podyplomowych z tego tematu albo poprzez szkolenie z zarządzania projektami. W tym artykule spróbujemy zastanowić się nad tymi opcjami pod różnymi względami.

Przekazywana wiedza

Sytuacja w tym przypadku jest podobna w obydwu tych opcjach w pewnym zakresie, ponieważ zarówno w przypadku studiów podyplomowych, jak i szkoleń, przed zapisaniem się na listę uczestników możecie dokładnie przyjrzeć się planowi zajęć i poruszanym na nich tematom. Dzięki czemu możecie zastanowić się, które tematy was interesują i podjąć samodzielną, świadomą decyzję.

Certyfikaty

Studia podyplomowe są na ogół ukierunkowane w stronę którejś z metodyk, ale nie przygotowują do konkretnych certyfikatów. Szkolenia natomiast ewidentnie przygotowują do wybranej certyfikacji, przez co szkolenia mają w tym punkcie przewagę.

Prowadzący zajęcia

Jestem zwolenniczką praktyków - zawsze uważałam, że praktykę mogę poznać sama, natomiast uwielbiałam słuchać gdy wiedza łączyła się z praktyką, przykładami i historiami z życia. Niestety często zdarza się, że wykładowcy na studiach są bardziej teoretykami - w końcu to najczęściej naukowcy - przez co praktyki na studiach może nam nieco brakować. Szkolenia natomiast są na ogół prowadzone przez osoby mające ogromne doświadczenie praktyczne w danym temacie, co znowu daje przewagę szkoleniom.

Uczestnicy

Najważniejszą różnicą i chyba jedyną jaka przychodzi mi do głowy to liczebność grupy. W studiach podyplomowych bierze udział około 35 osób, w szkoleniu około 8. Wydaje się że w mniejszej grupie łatwiej zdobędziemy wiedzę, i tak jest, ale bardzo ważne jest również jaka ta grupa będzie. Czy będą to osoby z przypadku lub z przymusu przysłane przez firmę? Czy rzeczywiście zainteresowane tematem.

Czas i zaangażowanie

W tym punkcie zdecydowanie wygrywają szkolenia - wiedza która jest przekazywana na studiach jest tu skondensowana - jest jej więcej ale w 10 dni szkolenia czasem jesteśmy w stanie dowiedzieć się tego co w 2 lata studiów podyplomowych.

Podsumowanie

Z tego krótkiego zestawienia wynika, że nie trzeba iść na studia podyplomowe aby zostać Project Manager ale wystarczy wybrać odpowiednie szkolenie a przy tym dużo chęci własnych i oczywiście dużo pracy własnej a zyskamy taką samą wiedzę i umiejętności.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!