Jak nie zapłacić podatku od darowizny?

W przypadku darowizny w gronie najbliższych osób w rodzinie nie będzie żadnego podatku. Trzeba jednak w ciągu 6 miesięcy taką darowiznę do US zgłosić. Osoby, które dostają darowiznę od członków rodziny mogą liczyć na całkowite zwolnienie od podatku. Sprawdź czy możesz liczyć na zwolnienie.

W gronie osób, które mogą obdarować od podatku nie ma teściów, dlatego jeśli chce się dać darowiznę na rzecz naszych zamężnych dzieci lepiej przygotować darowiznę na rzecz jednego dziecka, dla którego jesteśmy biologicznymi rodzicami, aby liczyć na zwolnienie od podatku od spadku i darowizn. Zwolnienie to będzie związane z koniecznością spełnienia licznych warunków. Ze zwolnienia skorzystają tylko te osoby, które:

- w odpowiednim czasie postarają się złożyć należyte oświadczenie

- w przypadku darowizny pieniężnej skorzystaj z banku, poczty czy SKOK.

- nie można przekazać darowizny w gotówce.

W zamian za to zwolnienie podatnicy są zobowiązani do tego, by poinformować właściwy urząd skarbowy o tym, że nabywają darowiznę. Mają na to 6 miesięcy od dnia powstania takiego obowiązku podatkowego. Obowiązek w przypadku darowizny powstaje z dniem jej przekazania. Przy ustaleniu terminów obowiązują przepisy z Ordynacji Podatkowej. Trzeba więc kierować się regułą według której terminy określone w miesiącach będą się kończyć z upływem dnia z daty początkowej. Jeśli nabywca dowiedział się później o konkretnych rzeczach bądź prawach majątkowych zwolnienie będzie przysługiwać, jeśli zgłosi te rzeczy do US w ciągu miesiąca odkąd się dowiedział o ich istnieniu. W przypadku darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania darowizny Kiedy nie trzeba składać zawiadomienia ? Obowiązku składania oświadczenia nie będziemy mieli tylko i wyłącznie w dwóch konkretnych przypadkach.

Nie trzeba będzie zawiadamiać urzędu, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekroczy 9637 zł Poza tym zawiadomienie urzędu nie będzie konieczne, jeśli nabycie będzie następowało w ramach aktu notarialnego ponieważ tutaj zawiadomienia dokonać notariusz jako płatnik podatku. Inne darowizny warto dokonywać w formie aktu notarialnego. W pewnych przypadkach będzie on koniecznością i będzie decydował o ważności danej umowy. Nie trzeba tego dokonać w takiej formie, jeśli mimo braku formy i tak darowizna była przekazana. Darowizny gotówki są zawsze opodatkowane Jeśli chce się skorzystać z należnego nam zwolnienia trzeba przekazać darowiznę w formie przelewu na koncie bankowym, przelewu pocztowego lub też w ramach SKOK.

​O przekazaniu pieniędzy z reki do ręki nie może być mowy. Musimy mieć dowód, że takie pieniądze naprawdę istnieją i przepłynęły między darczyńcą a osobą obdarowaną. Jeśli takie warunki nie będą spełnione to niestety będzie trzeba opodatkować taką darowiznę, która będzie podatkowana w ramach grupy pierwszej. Zgodnie z tym będzie opodatkowaniu podlegać nabycie własności rzeczy o czystej wartości przekraczającej 9637 złotych od jednej osoby. Jest to limit liczony w ciągu pięciu lat. Od tej nadwyżki należy zapłacić podatek według stawek podatku od spadku i darowizn. przy zgłaszaniu darowizny należy się zatroszczyć o to, by spełnić pewne istotne obowiązki. Przede wszystkim zgłoszenie musi zawierać wszystkie dane, które będą w należyty sposób identyfikowały takiego darczyńcę czy spadkodawcę albo osobę, od której nabywać będziemy tytuł własności majątku.

Oprócz tego oczywiście musi być adres jej zamieszkania. Potem podatnik musi podać również tytuł nabycia własności rzeczy i praw majątkowych. Oczywiście należy pomyśleć również o danych, które będą dotyczyć rodzaju dokumentu, który będzie potwierdzał nabycie własności rzeczy i praw majątkowych oraz dane, które będą identyfikowały przedmiot, który jest nabyty.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!