Doradca restrukturyzacyjny – nowy zawód regulowany cz. 2

Poszukujesz pracy? Niekiedy może się to okazać nie lada wyzwaniem. W naszym kraju dość trudno w ostatnich czasach znaleźć godną uwagi pracę. Mają z tym nawet problem osoby, które ukończyły studia. Oczywiście prace za kwotę 6 złotych netto za godzinę można znaleźć, ale za to nie przeżyje nawet student, a co dopiero osoba, która ma żonę i dzieci. Dlatego też, wiele osób wybiera inny sposób na zarabianie. Jest to najczęściej wyjazd za granicę. C którzy kraju opuszczać nie chcą mają jeszcze inną możliwość. Do tego trzeba jednak kreatywności i wyobraźni. O czym mowa? O zakładaniu własnej działalności. Jednak , aby móc takową założyć trzeba wykazywać pewne cechy charakteru. Ważne jest przede wszystkim, aby taka osoba, była odporna na stres. Jeśli tej cechy posiadać nie będzie , to nie będzie potrafiła podejmować trafnych decyzji w trudnych sytuacjach. A jest to bardzo istotne w firmie.

Trzeba także znać mniej więcej prawo, aby wiedzieć, co można robić jako firma, a co jest zabronione oraz jak się rozliczać i jakie podatki obowiązują. Przyda się także cierpliwość i wytrwałość, ponieważ taka firma nie rozwija się w ciągu kilku dni. Przydadzą się także fundusze na rozwój firmy. Jeśli w tym celu bierzesz pożyczkę, to musisz potrafić zarządzać takimi kwotami, ponieważ nie jest to kilkaset złotych, ale bardzo duże kwoty. Co się dzieje , kiedy ktoś nieumiejętny zabierze się za założenie firmy? Zwykle upada. Jednak, wtedy potrzebna jest pomoc osoby, która będzie zarządzać pozostawionym majątkiem przedsiębiorcy , który postawiony został w stan upadłości.

Upadłość firmy - doradca restrukturyzacyjny
Na początku tego roku weszła ustawa , która pozwoliła na utworzenie nowego zawodu doradcy restrukturyzacyjnego. Zastępuje on dotychczasowego syndyka. Ustawodawca tworząc nowy zawód bazował na zawodzie syndyka i korzystał z doświadczenia wieloletniego tej grupy. Jednak syndyk miał nieco mniejsze uprawnienia gdyż nie obejmowało go prowadzenie komercyjnej działalności Na razie w naszym, kraju licencję dorady restrukturyzacyjnego ma zaledwie tysiąc osób. Z każdym rokiem ilość takich osób będzie rosła, ponieważ jest to za mało. Aby taki zawód wykonywać trzeba uzyskać licencję taką samą jak w przypadku syndyka. Starać się o nią mogą prawnicy, ekonomiści i managerowie, którzy do tej pory zajmowali się doradztwem restrukturyzacyjnym i upadłościowym.

Jakie trzeba spełniać wymogi, aby w takim zawodzie pracować? Przede wszystkim musimy mieć obywatelstwo jednego z krajów UE, Szwajcarii lub członkowskiego państwa EFTA. Musimy także znać język polski na tyle dobrze, aby móc wykonywać niezbędne zadania. Musimy również ukończyć studia wyższe i mieć tytuł magistra lub równorzędny w innych państwach z którego członkowie mogą licencje uzyskać w Polsce. Musimy także zdać egzamin przed Komisja Egzaminacyjną, która powołana ostała przez ministra Sprawiedliwości.  Piętnaście lat przed złożeniem wniosku musimy przez najmniej 3 lata zarządzać majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem lub jego częścią. Posiadać zdolność do czynności prawnych, mieć nieposzlakowaną opinię oraz nie być na liście dłużników w rejestrze KRS. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!