Restrukturyzacja przedsiębiorstwa

Aby sprostać stale zmieniającym się potrzebom rynku, firmy muszą się zmieniać. Zmiany, jakie następują, są bardzo różne. W jednych przedsiębiorstwach są to niewielkie zmiany na szczeblach kadrowych, w innych, aby spełnić wymogi rynku, należy przeprowadzić pełną restrukturyzację przedsiębiorstwa.

Restrukturyzację przeprowadza się z kilku ważnych powodów. Pierwszym z nich jest chęć rozszerzenia swojej działalności. Może to być np. wprowadzenie nowego produktu lub linii produkcyjnej. Jeżeli przeprowadzamy tego typu zmiany w firmie, wymagane jest też odpowiednie przeszkolenie personelu lub nawet zatrudnienie nowych pracowników do obsługi nowo powstałej linii produkcyjnej. Innym powodem restrukturyzacji w firmie jest chęć zachowania naszej aktualnej pozycji na rynku. Konkurencja nie śpi i aby utrzymać stałą sprzedaż oraz pozycję potrzebny jest rozwój firmy na szczeblach i w działach związanych ze sprzedażą, oraz obsługą klienta. Może to być np. otworzenie nowego punktu obsługi, zwiększenie nakładów na reklamę lub całkowita zmiana polityki marketingowej w firmie. W tym przypadku także możliwe jest, że będziemy zmuszeni zwiększyć ilość pracowników w naszym przedsiębiorstwie.

Wyróżniamy kilka głównych odmian restrukturyzacji. Pierwszą z nich jest restrukturyzacja podmiotowa. Jej głównym obszarem jest obszar prawno-ekonomiczny. Kolejną odmianą restrukturyzacji jest restrukturyzacja przedmiotowa. Najczęściej przy tej formie restrukturyzacji dokonuje się zmian w strefie techniczno-organizacyjnej. Trzecią odmianą restrukturyzacji jest restrukturyzacja naprawcza. Najczęściej przeprowadzana jest w przedsiębiorstwach upadających, które bez poważnych zmian na różnych szczeblach i w różnych obszarach nie przetrwają rozwoju rynku oraz konkurencji. Ostatnim rodzajem restrukturyzacji jest restrukturyzacja rozwojowa. Polega ona na obraniu konkretnej strategii rozwoju firmy. Jak widzicie, rozwój w przedsiębiorstwie jest nie wymogiem. Szczególnie jeżeli chcemy prowadzić i utrzymać naszą firmę oraz generować zyski.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!