Sprzedaż nieruchomości najczęściej jest poprzedzona przygotowaniem umowy przedwstępnej. Jest to rozwiązanie, które będzie korzystne dla obu stron takiej transakcji. Wtedy kupujący ma pewność, że sprzedający nie sprzeda już nikomu nieruchomości a gdyby nawet umowa nie doszła do skutku to będzie mu się należeć odszkodowanie.
Istota umowy
Umowa przedwstępna to dokument, w którym strony zobowiązują się do dokonania konkretnej czynności i zawarcia umowy w przyszłości. Jeśli do zawarcia zobowiązuje się jedynie pojedyncza strona to druga strona nie ma żadnych uprawnień do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. W praktyce takie umowy są więc rzadkością i wykorzystuje się umowę przedwstępną do zobowiązania dwustronnego, tak że obie strony zobowiązują do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy. Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną? Umowa przedwstępna jest przede wszystkim zabezpieczeniem obu stron przyszłej transakcji. W ten sposób partnerzy mają czas na to, by się zapoznać i dopracować ze sobą wszystkie szczegóły umowy. Taka umowa ma na celu również przygotowanie umowy właściwej i będzie sankcjonować cały proces zawarcia takiej umowy. Skutki prawne umowy przedwstępnej mogą być dwojakie:
- słabszy polega na tym, że gdy nie dojdzie do zawarcia przyrzeczonej umowy można żądać należnego odszkodowania. Trzeba jednak wykazać, że w związku z tym, że umowa nie jest zawarta dana osoba poniosła jakąś szkodę. Dlatego w umowie warto zawrzeć zastrzeżenie o karze umownej, gdyby nie miało dojść do ustalonej transakcji. Wtedy nie będzie trzeba pokazywać własnej szkody.
- silniejszy skutek polega na tym, że można domagać się zawarcia umowy przyrzeczonej. Domaganie się skutku silniejszego jest uzależnione od tego czy w przedwstępnej umowie były warunki, od których będzie potem zależała ważność umowy przyrzeczonej. Przede wszystkim chodzi o formę. G
dy umowa przedwstępna odnosiła się do sprzedaży nieruchomości i była w formie aktu notarialnego to można dochodzić, by umowa przyrzeczona była również zawarta a nie tylko zatrzymywać się na odszkodowaniu. Gdy jedna ze stron nie chce zawrzeć umowy Gdy kontrahent będzie się uchylał od zawarcia umowy definitywnej będzie można występować z powództwem do sądu. I wyrok sądu w takiej sytuacji będzie zastępował oświadczenie woli kontrahenta, gdy nie chciał zawrzeć umowy przyrzeczonej. Dodatkowo zawartą umowę przedwstępną przed notariuszem można także ujawnić w ramach księgi wieczystej. Plusem takiej umowy przy sprzedaży nieruchomości będzie właśnie to, że można dochodzić jej zawarcia. Jeśli umowa była tylko w formie pisemnej będzie można domagać się jedynie odszkodowania od strony, która była zobowiązana.
Polecamy
Najnowsze
Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2016 r.
Potrzebujesz pieniędzy i chciałby kiedyś na emeryturze leżeć na plaży w tropikach? Jeśli tak, to koniecznie musisz zarabiać odpowiednie kwoty... [...]