Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego?

Aspekt podatkowo – rachunkowy to klucz do przyszłych sukcesów przedsiębiorstwa. Nawet jeżeli zajmujemy się nim samodzielnie, warto bardzo starannie i w sposób przemyślany dobrać odpowiednie biuro rachunkowe, które wesprze naszą firmę w trudnych i często zmieniających się aspektach prawa rachunkowego.

Kryteria wyboru biura księgowego:

  1. Oferowane funkcjonalności – czy mamy dostęp do dokumentów w postaci skanów lub narzędzi on-line, dostęp do raportów i informacji dodatkowych, jakie są godziny i dni funkcjonowania, oraz formy komunikacji z biurem.

  2. Kompetencje – zakres wsparcia księgowego i prawnego

  3. Ubezpieczenie – biuro prowadzące rachunkowość musi być ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej na kwotę min. 15000 euro. Dobrze, jeżeli wybrane przez nas biuro ma ubezpieczenie na wyższą kwotę, która zabezpieczy nas realnie przed ewentualnymi karami nałożone przez ZUS i Urząd Skarbowy, a wynikającymi z błędów biura.

  4. Certyfikaty – do prowadzenie księgowości nie są już wymagane certyfikaty Ministerstwa Finansów, korzystnie to jednak wygląda jeżeli jednak taki posiada lub też biuro należy do księgowych organizacji branżowych.

  5. Pewną wskazówką odnośnie skali kompetencji i doświadczenia, będą aktualnie prowadzeni klienci lub ich branża, o ile uda się uzyskać taką informację.

  6. Koszt księgowania należy jednak dokładnie zbadać zakres usług wchodzących w skład oferty. Na cenę ma wpływ ilość księgowanych dokumentów kosztowych, zatrudnianych pracowników, kwestia reprezentacji przez urzędami i dodatkowe konsultacje. Własne potrzeby muszą zostać przyrównane do oferty i czy w efekcie nie pojawi się konieczność dopłat.

  7. Warto też poprosić biuro o przedstawienie certyfikatów legalności używanego przez nich oprogramowania. Jeżeli biuro posługuje się pirackim oprogramowaniem, to my nie zostaniemy za to pociągnięci do odpowiedzialności, jednakże w razie konfiskaty oprogramowania wraz ze sprzętem, zajęciu ulegną też nasze dane.

 

Jeżeli biuro spełni powyższe kryteria, jest bardzo duża szansa, że będzie ono uczciwe i rzetelne. Nie mniej jednak, dobrze będzie aby pilnować samodzielnie też terminowości pewnych czynności, gdyż za działania lub zaniechania biura, podatnik odpowiada całkowicie samodzielnie.  

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!