Problemy z płaceniem podatków.

Wszyscy przedsiębiorcy nie zależnie od rozmiaru prowadzonej firmy zobowiązani są do regularnego płacenia podatków. Podstawowym podatkiem, jaki musi płacić każdy, jest podatek dochodowy. Jego wysokość zależna jest od wysokości naszych przychodów oraz od kosztów, jakie generuje nasze przedsiębiorstwo. Co więcej, jeżeli przekroczymy pewien pułap przychodów, zobowiązani jesteśmy do opłacania podatku VAT w wysokości 23%. Przy dużych firmach o ogromnych obrotach wysokość podatku może sięgać nawet kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Jest to ogromna kwota, która zachęca do nielegalnych praktyk.

Nie dziwi więc nikogo, że fiskus oraz rząd stara się przeciwdziałać tego typu zachowaniom. Podstawowym działaniem mającym na celu zniechęcenie do opóźniania się z wpłatami ubezpieczenia jest kara w postaci oprocentowania zaległych kwot podatku. Nie zawsze jednak jest to wystarczającą motywacją dla osób, które wymigują się od płatności. W maju na stronie ministerstwa finansów znaleźć można było wpis informujący nad pracami mającymi zmodyfikować ordynację podatkową oraz wprowadzić klauzulę do prawa podatkowego, która ma przeciwdziałać unikaniu obowiązku podatkowego. Wielu ekspertów z dziedziny ekonomii twierdzi jednak, że wprowadzenie tego typu zmian odniesie zupełnie odwrotny skutek. Czas pokaże jednak, kto miał rację, a kto się mylił na ten temat.

Oczywiście powinniśmy zrozumieć ekipę rządzącą i powody, jakie nimi kierują w momencie podejmowania decyzji o tak ważnych sprawach. Prawo wobec każdego powinno być tak samo stosowane. Skoro osoby o niewielkich obrotach, których przedsiębiorstwa generują podatki, które z kolei są regularnie opłacane, nie mogą być pokrzywdzone w sytuacji, kiedy duże firmy zalegają fiskusowi wiele milionów złotych z tytułu podatku. W dużej mierze winę za uchylanie się od płacenia podatków ponosi sam system podatkowy i jedna z najwyższych w Europie kwota, jaką musimy płacić co miesiąc naszemu fiskusowi. Możliwe, że w najbliższych latach coś zmieni się w tej kwestii.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!