Inwestowanie w kryptowaluty

Ta oryginalna koncepcja powstała jako odpowiedź na ograniczenia i koszty związane z przesyłaniem środków. Po uruchomieniu systemu bitcoin w 2009 r. okazało się, że za jego pomocą możliwe są szybkie, bezpłatne oraz anonimowe przelewy międzynarodowe.

Kryptowaluta to inaczej rozproszony system księgowy, który bazuje na kryptografii. System przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach, a stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu, czyli portfelami, w ten sposób, że kontrola nad danym portfelem jest sprawowana wyłącznie przez posiadacza odpowiadającego klucza prywatnego. Niemożliwym jest zatem dwukrotne wydanie tej samej jednostki.

Charakterystyka
Należy podkreślić, że kryptowaluta przez większość krajów nie jest uznawana za jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny. Oznacza to, że tworzenie jednostek w ramach wbudowanego w system algorytmu, tzw. „wydobywanie lub wykopywanie” jest legalne. Z tych samych powodów nie korzysta jednak z ulg podatkowych przewidzianych dla handlu walutą, co oznacza, że może dotyczyć jej VAT.

Istniejące kryptowaluty
Obecnie najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, warto jednak wiedzieć, że istnieje kilkaset innych kryptowalut. Określa się je mianem altcoiny, czyli alternatywne coiny. Stworzenie części z nich miało przy okazji realizować inne cele, jak np. namecoin tworzy zdecentralizowany system DNS, a peercoin stara się równomiernie rozłożyć dochody z wydobywania swoich jednostek. Warto dodać, że istnieją również plany zbudowania na planie kryptowaluty rynku prognostycznego. 

Bitcoin
Ta kryptowaluta została wprowadzona w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitmonety można zapisać na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywać w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie. Bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Nabierający wartości, rosnący kurs Bitcoina przyciągnął osoby zainteresowane inwestowaniem środków w różnego rodzaju nowe aktywa. Warto zaznaczyć, że ta pierwsza kryptowaluta staje się coraz bardziej stabilna kursowo.

Na co ma zwracać uwagę inwestor?
Mimo pewnej stabilności Bitcoina, to jednak rynek niektórych kryptowalut jest mocno niestabilny. Oznacza to, że duże znaczenie dla inwestora będzie miała nie tylko zmienność kursu danej kryptowaluty. Otóż tak samo ważna jest płynność rynku. W tym obszarze Bitcoin nadal utrzymuje znaczącą przewagę nad swoimi konkurentami.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!