Jak negocjować cenę nowego mieszkania? Cz.1

Zakup nowego mieszkania to wielkie obciążenie finansowe, ponieważ większość osób decyduje się na kredyt hipoteczny, aby spłacić nową nieruchomość. Kupno mieszkania od firmy deweloperskiej to tygodnie ciężkich negocjacji, dogadywanie ceny oraz warunków mieszkaniowych. Zarówno klient jak i sprzedawca chcą jednego - ubić opłacalny dla siebie interes. Choć proces negocjacyjny do łatwych nie należy, trzeba się do niego przygotować już na etapie oględzin mieszkania. Jak się za to zabrać? Tego dowiecie się poniżej.

Bo każdy chce zarobić

Musisz wiedzieć, że zadaniem dewelopera jest zarobienie pieniędzy dla firmy. Wiele zależy od początkowej fazy negocjacji, czyli Twojego nastawienia. Dobrze by było, gdybyś spisał na kartce listę interesujących Cię pytań, na które odpowiedzi udzieli Twój potencjalny sprzedawca. Nie wstydź się pytania o rzeczy banalne mające na celu obniżenie ceny końcowej. Deweloper na pewno się tego spodziewa, wszak brak udział w wielu negocjacjach i zapewne nie wszystkie były udane.

Nie spiesz się

Podczas negocjacji istotnym jest zachowanie manier czasowych. Jeśli nie będziesz naciskał na dewelopera, dostaniesz odpowiedzi na wszystkie pytania. Licz się z tym, że negocjacje mogą nie zakończyć się pomyślnie i miej w zanadrzu innych deweloperów. Nigdy nie nastawiaj się, że obserwowane przez Ciebie mieszkanie jest tym JEDYNYM. Takie podejście sprawia, że z psychologicznego punktu widzenia zapłacisz więcej, bo nie chce Ci się od nowa stawiać kroków mających na celu znalezienie innego lokum. Uważaj na takie nastawienie, bo wielu nabywców pożałowało ekspresowych, niemal lobbistycznych negocjacji.

Ustal maksymalną granicę inwestycji

Podstawowym błędem wśród kupujących jest zaniechanie ustalenia górnej granicy inwstycji. Musisz się nastawić na wydanie kwoty x i ani złotówki więcej. Dobrze, jeśli poinformujesz o tym dewelopera, ponieważ sporą częścią jego pracy jest negocjowanie cen w górę, czyli proponowanie rozwiązań mających na celu zwiększenie finalnej wartości mieszkania.

Pierwszą część mamy już za sobą. Jeśli chcecie się dowiedzieć, w jaki sposób wynegocjować wyposażenie mieszkania, to zapraszamy do lektury drugiej części naszego artykułu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!