Czy studia są lepsze niż szkoły uczące zawodu?

Ostatnimi laty możemy zaobserwować na rynku edukacji ogromny "bum" na wykształcenie wyższe. coraz mniej młodych ludzi decyduje się na praktyczną naukę zawodu, a przy tym jak wynika z przeprowadzanych badań coraz więcej osób odczuwa presję. Presję skierowaną w ich stronę przez rodzinę, środowisko społeczne, znajomych i przyjaciół. Presję dotyczącą właśnie przymusu ukończenia jakiegoś kierunku studiów, oraz zdobycia wyższego wykształcenia. Czy opinia, że wyłącznie studia zapewnią młodym ludziom odpowiedni start w dorosłe życie, dobrze płatną pracę i sukces zawodowy to mit? Czy może właśnie tak rozwija się dzisiejsza sytuacja na rynku pracy?

Wiedza ogólna a praktyczna

Nie powinniśmy zapominać jako rodzice, nauczyciele, czy młodzi ludzie stający przed wyborem swojej ścieżki edukacyjnej o tym, że nie każdy człowiek ma predyspozycje do tego aby zdobywać wykształcenie na studiach - ucząc się teoretycznych zagadnień i zgłębiając wiele różnych dziedzin naukowych. Niektórzy ludzie mają predyspozycje ku temu by świetnie i profesjonalnie wykonywać jakiś konkretny zawód - który nie zawsze zapewni liceum ogólnokształcące i następnie studia a sprawdzi się w tej roli szkoła zawodowa, technikum, kursy zawodowe czy szkoły policealne.

Kiedy warto rozpatrzyć inną możliwość niż studia?

Jeżeli młody człowiek to osoba z pasją i poświęcająca się swojemu hobby; gotowaniu, szyciu, fotografii itp., może właśnie takiej pasji chce w przyszłości poświęcać czas i na takiej pasji móc zarabiać. Warto w takim wypadku zastanowić się nad odpowiednimi kursami czy też szkoleniami ponieważ tak praktycznych umiejętności jak gotowanie czy szycie studia niestety nas nie nauczą. Jest też, na ogół dość duża grupa młodzieży, której w szkole nie interesuje za bardzo nauka - prócz kwestii zdawania wszystkich wymaganych przedmiotów. Dla takich osób męczarnią będą studia na których jest ogrom przedmiotów teoretycznych - jak wiemy często żmudnych i męczących. Może lepiej w takim przypadku pomyśleć o szkole zawodowej - lekcje na których będziemy się uczyć rzeczy bardzo praktycznych na pewno bardziej zainteresują takich młodych ludzi niż sama sucha teoria.

Podsumowanie

Zastanówmy się, czy potrzebujemy na rynku pracy tak wielu osób z tytułem licencjata czy też magistra a niestety często nie mogących znaleźć pracy w swojej dziedzinie i zarazem niemających żadnych umiejętności praktycznych w żadnym zawodzie? Może zamiast podążać za modą czas pomyśleć praktycznie i indywidualnie?

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!