Z jakimi opłatami należy liczyć się podczas wizyty u notariusza?

Czasy się zmieniają, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że klienci kancelarii notarialnych coraz częściej zadają pytanie nie tylko o cenę konkretnych usług, ale i o samą formę płatności. Okazuje się jednak, że nie ma możliwości płacenia kartą, a jedyną możliwością sfinansowania usług notariusza jest przekazanie mu gotówki albo przelewu.

Problem jest o tyle poważny, że odwiedzając notariusza wielokrotnie należy liczyć się z koniecznością pozostawienia w kancelarii sporej kwoty. Składa się na nią nie tylko taksa notarialna, a więc powiększone o podatek VAT wynagrodzenie notariusza, ale również opłaty pobierane jako konsekwencja podejmowanych przez niego działań. Tu warto wspomnieć między innymi o podatku od czynności cywilnoprawnych, a także od podatku od darowizny, choć należy też liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej, która jest pobierana po umieszczeniu wpisu w księgach wieczystych. Sam notariusz to płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy więc przygotowuje akt notarialny, musi we właściwy sposób naliczyć wysokość danego podatku. Co więcej, jest zobowiązany nie tylko do pobrania go od swojego klienta, ale również do odprowadzenia rzeczonej kwoty w wymaganym przez przepisy terminie do urzędu skarbowego. Ciąży na nim zresztą odpowiedzialność karnoskarbowa, co podkreśla, z jak poważnym obowiązkiem mamy do czynienia.

Dodatkowo notariusz jest płatnikiem podatku od darowizny, która jest sporządzana nie tylko w formie aktu notarialnego, ale i pod postacią umowy dotyczącej nieodpłatnego zniesienia współwłasności albo ugody odnoszącej się do danego przedmioty. Jeśli więc klient podpisuje darowiznę, całą kwotę uiszcza w kancelarii nie przejmując się dalszym losem pieniędzy. Z podobną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy dokonujemy wpisów do ksiąg wieczystych, co wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty sądowej. Tu również mamy do czynienia z obowiązkiem scedowanym na notariusza.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!