Ustawa dot. rejestracji spółek przez internet podpisana

Od jakiegoś czasu możemy już dokonywać rejestrowania spółek jawnych oraz komandytowych za pośrednictwem sieci. Taka możliwość powstała w momencie, gdy zastosowana została nowela kodeksu spółek handlowych, która w poniedziałek została podpisana przez prezydenta. Ustawa ta przygotowana przez partię rządzącą zakłada, że będzie można rejestrować spółkę jawną i komandytową przy wykorzystywaniu specjalnie przygotowanego wzorca umowy, który będzie udostępniony w ramach systemu teleinformatycznego. W tej chwili drogą elektroniczną możemy już rejestrować i zawiązywać spółkę z o.o.. natomiast w przypadku spółki jawnej czy komandytowej jesteśmy zobowiązani do tego, by korzystać z wcześniej przygotowanych form tradycyjnych.

Mimo tego, że w przypadku spółek z o.o. będzie można już rejestrować za pośrednictwem sieci to nadal wszelkie zmiany w takiej umowie spółki będą wymagały aktu notarialnego. Jednak i na tym polu nowelizacja wprowadza pewne zmiany. Od tego momentu będzie można przy wykorzystywaniu systemu teleinformatycznego dokonywać także zmian w umowie w przypadku wszystkich trzech rodzajów spółek. W sieci będzie można zrobić zmianę w rejestrze, która będzie dotyczyć nawet tak ważnych kwestii jak zmiana wspólnika czy zmiana kapitału. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o swobodzie działalności Zmiany będą także dotyczyć obniżenia opłat sądowych jakie wiążą się z wnoszonym wnioskiem o rejestrację spółki oraz zmianę umowy w zakresie czynności, które będą dokonywane w systemie teleinformatycznym i za jego pośrednictwem. Stanie się to możliwe również w przypadku w którym umowa będzie zawarta przy wykorzystywaniu tego systemu teleinformatycznego, który był wspominany. Również mniejsze mają się stawać opłaty od wniosku, który będzie dotyczył zawiązania spółki przy użyciu wzorca umowy. Od takiego wniosku opłata wynosić będzie 250 złotych a od wniosku od zmiany wpisu 200. Takie zmniejszone opłaty mają sprawić, że więcej osób będzie chciało korzystać z możliwości jakie za sobą niesie nowoczesny system teleinformatyczny.

Dodatkowo przygotowana nowelizacja przewiduje, że będzie można dopuszczać do tego, by dokonywać zatwierdzenia przez wykorzystywanie podpisu potwierdzanego zaufanym profilem e-PUAP. Jest to obecnie nowoczesna forma autoryzacji, która dzięki tym zmianą w przepisach będzie mogła być chętniej i częściej stosowana. Jak się okazuje taka nowelizacja została chętnie przyjęta także przez opozycję, ponieważ za nią głosowali wszyscy posłowie, którzy zdecydowali się w takim głosowaniu brać udział. Dzięki niej ogranicza się nieco naszą biurokrację co dla przedsiębiorców jest ważne.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!