Zasady działania spółek z o.o.

Przedsiębiorstwo prywatne możemy prowadzić na przeróżne sposoby. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, która jest najpopularniejszą formą przedsiębiorstwa. Innym bardzo interesującym rodzajem przedsiębiorstw są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w skrócie z o.o. Wyróżnić możemy jeszcze inne formy prowadzenia działalności jak np. spółki akcyjne, komandytowe i kilka innych, które raczej rzadko możemy spotkać, gdyż opłacalność ich prowadzenia zaczyna się dopiero od wielu milionów obrotu miesięcznie.

Spółki z o.o. są dzięki zasadom, na jakich funkcjonują bardzo ciekawą alternatywą dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Decydując się na założenie tego typu przedsiębiorstwa, powinniśmy skorzystać z usług biura rachunkowego, w którym poprowadzą nas w odpowiedni sposób. Spółkę z o.o. może tworzyć jedna lub więcej osób i każdy ze wspólników odpowiada za zobowiązania przedsiębiorstwa w bardzo ograniczony sposób. W przypadku tradycyjnych działalności gospodarczych, jeżeli powstanie zobowiązanie, którego nie jesteśmy w stanie spłacić, komornik może zająć nasz majątek na poczet długu, jaki powstał. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością tego typu sytuacja nie może mieć miejsca. Odpowiednio skonstruowana spółka pozwala na praktycznie zerową odpowiedzialność za zobowiązania.

Każdy ze wspólników zobowiązany jest do wniesienia wkładu oraz do płacenia składek ZUS. Różne zwolnienia z obowiązków oraz niższe koszty prowadzenia takiej działalności skutecznie zachęcają przedsiębiorców do zakładania swoich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub też przekształcania istniejących firm jednoosobowych. Ważne jest jednak, żeby do prowadzenia naszych księgowości wynająć na stałą księgową lub też skorzystać z usług biura rachunkowego. Ustrzec się możemy dzięki temu różnych nieprzyjemnych sytuacji, gdyż księgowość w spółce z o.o. jest o wiele bardziej skomplikowana niż w przypadku tradycyjnych działalności jednoosobowych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!