Negocjujemy z najemcą - jak przygotować się do rozmowy?

Właściciele mieszkań poszukujący najemców muszą się uzbroić w cierpliwość. Samo negocjowanie to żmudny proces, który będzie się przeciągał, jeśli nie przygotujemy się do niego należycie. Jako, że niektórzy członkowie naszej redakcji wynajmują mieszkania, przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik negocjacji. Zapraszamy do lektury!

Twoje mieszkanie - Twoje zasady

Nie każdy najemca traktuje właściciela mieszkania jako faktycznego właściciela. Częściej podejście jest bardziej biznesowe, czego nie rozumieją wydzierżawiający. W związku z tym negocjacje często są dosyć cierpkie. Jako właściciel powinniście zbudować relację z potencjalnym najemcą. Opowiedzcie im coś o swojej nieruchomości, dajcie też do zrozumienia ile pieniędzy już zainwestowaliście w swoje mieszkanie. To na pewno pomoże przy negocjacjach, które w olbrzymiej części będą się skupiać na wyposażeniu i wykończeniu wnętrz.

Jako, że mieszkanie należy do Ciebie, poinformuj potencjalnego najemcę o zasadach, jakie ustaliłeś. Nie możesz wyjść na człowieka zbyt twardego, dlatego w dozie dobrego humoru zaznacz, że nie życzysz sobie obecności zwierząt w domu. Nie powinieneś ciągle tylko zabraniać, dlatego na jeden minus staraj się znaleźć dwa plisy. Twój najemca może chcieć posiadać psa, ale Ty mu pozwolisz tylko na zaproszenie dwóch kolegów. Brzmi to nieco zabawnie, ale sprawdza się jako kontrargument.

Rozmawiaj jak ze znajomym

Z psychologicznego punktu widzenia nie powinieneś obnosić się ze swoim statusem społecznym. Zamiast tego skup się na przyjacielskiej rozmowie, podczas której poznasz się lepiej z potencjalnym najemcą i sam ocenisz, czy dana osoba nadaje się do mieszkania w Twojej nieruchomości. Lepiej zainwestować czas w poznanie kogoś na żywo, niż później licząc zyski lecz pluć sobie w brodę, że o czymś się nie wiedziało.

Negocjowanie z najemcą to sporo rozmowy, nauki oraz budowania doświadczenia. Jeśli kiedykolwiek mieliście taką przygodę, to pochwalcie się nią pod tematem!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!