Regularne oszczędzanie sposobem na większą emeryturę

Badania pokazują, że obecnie ludzie mogą liczyć na to, że przeżyją nawet około 90 lat. Ale co będzie w przypadku tak długiego życia na emeryturze, skoro szacunki pokazują, że nasze przyszłe emerytury raczej będą na marnym poziomie i nie możemy oczekiwać dużych pieniędzy. Jeśli więc myślimy o długim życiu to już teraz powinniśmy rozpocząć myślenie o oszczędzaniu na emeryturę ponieważ może się okazać, że ze swoich składek tego dłuższego życia niestety nie będziemy mogli sobie finansować.

Badania publikowane przez GUS pokazują, że średnia długość życia ciągle się zwiększa w ciągu ostatnich kilkunastu lat nawet o 8 lat dla mężczyzn i około 6 dla kobiet. Warto zauważyć, że ta średnia długość życia rośnie szybciej niż GUS zakładał w swoich wcześniejszych prognozach. To bez wątpienia cieszy nas, ale jest problemem dla systemu ubezpieczeń społecznych. Nowe emerytury są już wyliczane biorąc pod uwagę te nowe średnie co do długości życia. i tak niestety okazuje się, że te emerytury pobierane będą dłużej niż do tej pory a co za tym idą będą niższe. ZUS nieustannie zastanawia się nad tym z czego takie emerytury będą finansowane. ZUS wskazuje, że nasze życie się wydłuża między innymi dlatego, że możemy korzystać z nowoczesnych medycznych technologii, które rzeczywiście znacząco poprawiają długość naszego życia. Jeśli będziemy dbali o swoją kondycje będziemy cieszyli się dłuższym życiem na emeryturze. GUS we wszystkich swoich kolejnych prognozach pokazuje, że nasze życie powinno być dłuższe. Osoby, które nie tak dawno rozpoczęły pracę mogą liczyć na to, że na emeryturze będą żyli nawet około 30 lat. Tym samym trzeba wziąć pod uwagę, by zacząć oszczędzać na tą emeryturę. Jeśli zacznie się w wieku 30 lat odkładać po 200 złotych miesięcznie to można oczekiwać, że po 37 latach pracy, które jeszcze zostały uda się zgromadzić duży kapitał, który pozwoli na wypłatę 1800 złotych przez kolejne 15 lat. Oczywiście trzeba pamiętać, że jeśli średnia stopa inflacji się utrzyma to za te około 40 lat za tą kwotę będzie można kupić tyle co obecnie za około 700 złotych. Jeśli emerytura miałby być dłuższa i sięgnąć około 25 lat to dodatek do państwowej emerytury będzie już tylko na poziomie około 1200 złotych co na dzisiejsze pieniądze da około 450 złotych. Jak więc postarać się o uzupełnienie tego deficytu. Odpowiedź jest bardzo prosta. Trzeba zacząć odkładać więcej najlepiej w takiej sytuacji odkładać około 300 złotych miesięcznie. Można oczywiście indeksować całą kwotę co roku. Zacząć można od 200 złotych i następnie co roku zwiększać tą kwotę o 3% co da nam taki efekt jakbyśmy odkładali przez cały okres 300 złotych. Jak widać długowieczność jest bardzo korzystna dla ludzi, ale będzie rodzić różnego rodzaju problemy na gruncie finansowym. Pewnie nie każdy ale wiele osób chciałoby żyć jak najdłużej ale już nie pracować jak najdłużej.

Niestety tutaj trzeba jak najwcześniej zacząć myśleć o tym, by oszczędzać, ponieważ potem może się już okazać za późno i będzie bardzo trudno sobie poradzić na emeryturze, gdy okaże się, że pieniądze z państwowego systemu ubezpieczeń są bardzo małe. Tak naprawdę to tylko od nas zależy jak do tego wszystkiego podejdziemy i czy będziemy w odpowiedni sposób dbać o swoje przyszłe potrzeby. Jeśli nie zacznie się odpowiednio wcześnie kontrolować swojej przyszłej emerytury to życie na stare lata zamiast być przyjemnością może się okazać dla nas dużym problemem.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!