Najem samochodów służbowych dla celów prywatnych

Problem rozliczenia samochodów służbowych w ramach prywatnego użytkowania jest już od bardzo dawna znany i trudno sobie z nim poradzić. Obecnie stosuje się już różne rozwiązania, w których najczęściej ustala się limit kilometrów do przejechania. Niekiedy wprowadza się rozwiązania ryczałtowe w formie kwoty miesięcznej, którą może wykorzystać dany pracownik.

Rozliczanie samochodów służbowych wykorzystywanych na cele prywatne

Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie aut jedynie w celach służbowych również w okresach urlopowych. Jednak nie jest to takie proste, ponieważ w takim przypadku trudno powiedzieć jaka byłaby reakcja organów skarbowych, które musiałby wypracować stosowne rozwiązania. Teoretycznie od początku bieżącego roku sprawa ta została rozwiązana z punktu widzenia przepisów o podatku dochodowym. W związku ze sposobem traktowania od strony ryczałtu pojawia się jednak konieczność szukania alternatywnych rozwiązań, które będą tą sprawę rozwiązywać zarówno od strony podatku dochodowego jak i też podatku od towarów i usług. Proponuje się więc najem samochodów na cele prywatne, gdy są to auta służbowe. Podatek dochodowy od osób fizycznych Od początku roku mamy nowy system podatkowy, jeśli chodzi o wykorzystanie aut do celów prywatnych. Stosuje się tutaj formę ryczałtu w zależności od wielkości silnika danego samochodu. Gdy auto wykorzystuj się tylko przez jakąś część miesiąca do celów prywatnych taką ryczałtową stawkę przelicza się w sposób odpowiedni do ilości dni. Ten nowy sposób pozwala na lepsze rozlicznie podatków od osób fizycznych, które korzystają z auta służbowego do celów prywatnych.

Podatek od towarów i usług

Nieco większe trudności mamy jednak, gdy chodzi o podatek od towarów i usług, którego nie da się tak łatwo rozliczyć. Podatnikowi tak naprawdę powinno przysługiwać prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia. Są również takie sytuacje, w których podatku nie trzeba płacić i wymienione zostaną one w ustawie o podatku VAT. Tak wiec opodatkowanie nowego ryczałtu nie wystąpi i to będzie komplikować sprawę rozliczeń. Wydaje się, że w tej sytuacji, trzeba by pracować nad jakimś alternatywnym systemem, który dałby skuteczną możliwość rozliczenia korzystania z samochodu dla celów prywatnych. Być może właśnie takim rozwiązaniem alternatywnym może być najem takich samochodów od firmy, gdy mają być wykorzystywane w celach prywatnych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!