Poradnik. Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy biuro rachunkowe do obsługi naszej firmy?

​Chyba żadnego z przedsiębiorców nie trzeba przekonywać do tego, że właściwa księgowość w firmie to prawdziwy klucz do naszego sukcesu. Jej wybór nie jest jednak taki prosty! Możemy zdecydować się na samodzielnego księgowego, na biuro rachunkowe czy w końcu na odpowiednie narzędzia do prowadzenia księgowości, by móc zająć się nią samodzielnie. Dzisiaj skupimy się jednak na opcji drugiej, bardzo zresztą popularnej i odpowiemy na pytanie, na co warto zwrócić uwagę, jeżeli chcemy zdecydować się na biuro rachunkowe, które będzie prowadziło księgowość naszej firmy?

Wysokość ubezpieczenia OC biura rachunkowego

Każde biuro ma obowiązek wykupić ubezpieczenie, jednak tylko w minimalnym stopniu. Najniższa kwota ubezpieczania, na którą każde biuro musi się zdecydować, to 10 tys. euro – to kwota naprawdę niewielka. Zanim więc podpiszemy umową z danym biurem, sprawdźmy, na jaką kwotę jest ono ubezpieczone – im będzie ona większa, tym lepiej dla nas.

Po co jednak samo ubezpieczenie? W sytuacji, w której biuro popełni jakiś błąd, to my jesteśmy za niego odpowiedzialni. W takich przypadkach wszelakie kary spadają na nas, my je też pokrywamy, jeżeli jednak biuro jest ubezpieczone na odpowiednią kwotę, wtedy z tego właśnie ubezpieczenia zwracana nam jest kwota (lub jej część) – z tego powodu tak ważne jest, by biuro było ubezpieczone na kwotę większą, niż wymagane minimum.

Oferowany zakres usług oraz ich cena

Ustalmy samodzielnie jak szeroki powinien być zakres oferowanych usług księgowych. Część przedsiębiorców wymaga jedynie podstaw, takich jak podatki i deklaracje, jednak inni mogą wymagań również np. konsultacji, zwłaszcza, jeżeli dopiero otwierają firmę. Jeżeli określiliśmy nasze potrzeby odpowiednio, to uda nam się dobrać najlepszą opcję, również pod kątem finansowym. To również zaleta rozwiązania, jakim jest wybór biura księgowego – dopasowujemy ofertę idealnie pod siebie, dzięki czemu jest ona optymalna również pod kątem ponoszonych przez nas kosztów, a jeżeli nasze potrzeby się zmieniają, zmieniamy również zakres usług, które świadczy dla nas dana firma – warto wybierać również opcję, gdzie takie zmiany będą proste a postawa danej firmy w ich kwestii zdecydowanie pro kliencka.

Częstotliwość kontaktu, jego forma oraz sposób dostarczania dokumentów do biura księgowego

Kiedy wybieramy dane biuro księgowe, koniecznie sprawdźmy jak często będzie się ona z nami kontaktowała oraz przesyłała informacje i raporty dotyczące prowadzonej księgowości. Zadbajmy również o to, jak z firmą będziemy się kontaktować. Z jednej strony dostosujmy to do naszych wymagań – część z nas woli kontakt telefoniczny, inni kontakt mailowy. Warto dowiedzieć się też z kim będziemy współpracować, kto będzie nas obsługiwał oraz jak będziemy dostarczać dokumenty do firmy. Z jednej strony możemy dostarczać je w formie fizycznej, w innym przypadku wystarczy forma elektroniczna – a to naprawdę bardzo istna kwestia, która może mieć znaczny wpływ na to, czy współpraca z daną firmą będzie dla nas wygodna.

Sprawdź biuro księgowe w Krakowie!

Pamiętajmy również o tym, że czasem możemy potrzebować obsługi po godzinach. Zapytajmy więc o to, czy jest na to szansa i w przypadkach dużych problemów będziemy mogli skonsultować się z którymś pracownikiem firmy w godzinach późniejszych, niż 17 czy 18.

Oceniaj kontakt z biurem rachunkowym

Z biurem musimy się również umieć porozumiewać. Kiedy decydujemy się na biuro, sami nie musimy wgl znać się na księgowości. Sprawdźmy więc, czy umiemy rozmawiać z biurem, czy jego pracownicy wytłumaczą nam czego od nas potrzebują i zrobią to ludzkim językiem. Musimy tez ufać pracownikom biura rachunkowego, w końcu będą wiedzieć o naszej firmie naprawdę dużo. Doceniamy tez fakt bycia konkretnym, proponowaniem optymalnych rozwiązań oraz starania się, by wszystko było rozwiązane jak najsprawniej i korzystnie dla nas.

Sprawdź opinię o biurze księgowym

Najlepiej pytaj osób Ci bliskich, znajomych lub osób z Twojej branży. To właśnie od nich otrzymasz najlepsze rekomendacje oraz informacje o tym, których firm lepiej unikać. Jeżeli jednak nie masz takiej opcji, po prostu poszukaj opinii w internecie. W tym wypadku trzeba być jednak naprawdę ostrożnym, bowiem w obecnych czasach wiele opinii jest kupionych. Jeżeli trafisz na firmę, która opinii ma naprawdę wiele, są one umieszczone na dziwnych forach lub są dodawane nienaturalnie często lub są do siebie podobne, radzimy odpuścić – istnieje wysokie prawdopodobieństwo na to, że firma ta kupuje pozytywne opinie i komentarze w internecie.

Doświadczenie w Twojej branży

Oto ostatnia rada – zalecamy wybieranie firm, które mają doświadczenie w naszej branży. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że nic złego się nie wydarzy. Warto zapytać o to podczas rozmowy czy sprawdzić, jakich klientów obsługuje dane biuro rachunkowe. Biura często chwalą się takimi informacjami na swoich stronach internetowych, stąd warto ich tam poszukać.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!