Prowadzenie obsługi w zakresie kadrowo-płacowej – uprawnienia usługowe do prowadzenia ksiąg

Coraz częściej można spotkać się z pytanie, czy osoba, która kończy studia podyplomowe w zakresie prawa pracy i posiada ukończony kurs płacowo-kadrowy może prowadzić własną działalność, która będzie oferowała outsourcing kadr i płac? Postanowiliśmy się dokładniej przyjrzeć tej kwestii w naszym artykule, bowiem wierzymy, że mocno Ci to pomoże w tym, aby być może w przyszłości zająć się podobnymi usługami.

Warto od razu wspomnieć, że nie jest tutaj wymagane posiadanie żadnych korporacyjnych, ani państwowych uprawnień. Niemniej jednak, jeśli obsługa kadrowo-płacowa będzie obejmowała przygotowywanie deklaracji podatkowych, to wtedy poświadczenie o umiejętnościach jak najbardziej będzie wymagane prawnie.

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa dla firm?

Przede wszystkim jest to prowadzenie spraw osobowych dotyczących pracowników. Analiza rynku, przeprowadzanie rekrutacji, kierowanie na okresowe badania lekarskie, czy zawieranie umów o pracę to tylko jedne z licznych obowiązków specjalistów, którzy się tymi sprawami zajmują.

Tak naprawdę katalog obowiązków specjalistów od obsługi kadrowo-płacowej jest naprawdę obszerny. Wśród czynności realizowanych dla zlecającego może pojawić się również doradztwo podatkowe, jak również udzielanie informacji na temat optymalizacji podatków. To są także bardzo ważne kwestie, szczególnie dla osób, które prowadzą własne firmy i zależy im na tym, aby obsługa prawna i podatkowa była realizowana jak najbardziej profesjonalnie oraz bez najmniejszych uchybień. Każda kontrola podatkowa wykaże bowiem najmniejsze błędy, a kary są dotkliwe.

Sporządzanie deklaracji podatkowych

Tego typu czynności wchodzą w zakres doradztwa podatkowego, a te mogą być realizowane przez osoby uprawnione. W tym wypadku takie usługi mogą wykonywać radcy prawni, doradcy podatkowi, adwokaci, czy biegli rewidenci.

Czynności, które mają zadanie realizować, to m.in. prowadzenie w imieniu podatników ksiąg rachunkowych, jak również innych ewidencji do celów podatkowych. Dodatkowo zajmują się sporządzaniem na rzecz płatników i podatników sporządzaniem zeznań i deklaracji podatkowych, jak również udzielać pomocy w tym zakresie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!