Ryczałt najlepsza formą opodatkowania?

Istnieją różne formy opodatkowania i każdy przedsiębiorca wybiera dla siebie najbardziej wygodną. Ryczałt jest jedną z form opodatkowania. Opodatkowanie to wybierają najczęściej przedsiębiorcy mający możliwość korzystania z najniższych stawek podatkowych. Owe niskie stawki podatkowe rekompensują im możliwość na przykład rozliczania się z podatku wraz z współmałżonkiem oraz innych niedogodności związanych z tym opodatkowanie.

Stawki ryczałtu ewidencjowanego.

Stawka 3% obowiązuje przedsiębiorców prowadzących działalność gastronomiczną z wyłączeniem sprzedaży alkoholi powyżej 1,5 % alkoholu, działalności usługowej w zakresie handlu, za świadczenia usług związanych z produkcja zwierząt, z działalnością rybaków oraz sprzedaży ryb z własnych połowów. Stawka 5,5 % obowiązuje dla uzyskiwania przychodów z działalności wytwórczej, budownictwa, przewozu ładunków taborem samochodowym, prowizji z sprzedaży biletów autobusowych, znaczków pocztowych i kart magnetycznych. Stawka 8,5 % dotyczy gastronomii z sprzedażą alkoholi powyżej 1,5%, ze świadczenia usług przedszkolnych, przychody związane z zwalczaniem pożarów, z sprzedaży komisowej. Stawka 17% obowiązuje przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z wynajmu samochodów, prowadzących usługi związanych z zakwaterowaniem, usługi związane z doradztwem komputerowym, usług fotograficznych pośrednictwa w sprzedaży hurtowej, naprawy sprzętu komputerowego, usług świadczonych przez agencje pracy tymczasowej oraz agentów i pośredników turystycznych. Stawka 20% obowiązuje dla przychodów z własnej działalności gospodarczej w ramach tak zwanych wolnych zawodów.

Każdy przedsiębiorca korzystający z ryczałtu nie ma możliwości rozliczania w sposób przewidziany dla samotnych rodziców oraz wspólnie z małżonkami. Nie maja również możliwości korzystania z bardzo popularnej ulgi przysługującej na dzieci. Kolejnym ograniczeniem przy tej formie rozliczania się z podatkiem jest odliczanie kosztów uzyskania przychodów. Jest to szczególnie niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy sporo pieniędzy wydają na inwestycje. Powyższe przypadki ograniczeń w ulgach podatkowych są pewnymi niedogodnościami, ale rekompensują je niższe stawki podatku ryczałtowych. Bardzo dużym plusem płacenia podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego jest nieskomplikowana księgowość. Prowadzi się ją w formie ewidencji przychodów.

Niestety ryczałtowe rozliczenie podatków nie jest dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Jest to przeciwieństwo skali podatkowej, z jakiej może korzystać każdy. Z ryczałtowego rozliczania podatku mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy, których dochód roczny nie przekracza sto pięćdziesiąt tysięcy euro. Oznacza to, ze w kolejnym roku podatkowym z formy rozliczania podatku za pomocą ryczałtu będą mogli skorzystać jedynie Ci przedsiębiorcy, których dochód w tym roku nie przekroczy 633450 zł.

Wszyscy przedsiębiorcy korzystający z ryczałtowego rozliczania podatku płaca podatki do dwudziestego dnia każdego miesiąca. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wpłacania zaliczek kwartalnych. Każdy ryczałtowiec ma obowiązek do końca stycznia złożyć roczne zeznanie podatkowe. Jeśli przedsiębiorca posiada jeszcze dochody z innego źródła na przykład z stosunku pracy musi dodatkowo złożyć odrębny PIT.

Dla kogo ryczałt jest najkorzystniejszy?

Najkorzystniejszy ryczałt jest dla przedsiębiorców, którzy mogą rozliczać się poprzez najniższe kilkuprocentowe stawki podatkowe. Każdy, kto musi korzystać z wyższych stawek raczej decyduje się na płacenie innej formy podatku. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!