Umowa o zarządznie nieruchomością - co powinna zawierać?

Jeśli chcemy, by nieruchomość była w dobrym stanie technicznym powinniśmy zadbać o to, by zorganizować dla niej sprawnie funkcjonującego zarządcę, który będzie działał w ramach umowy. Kto może zawrzeć taką umowę?

Zarządcą może być osoba, która ma odpowiednia licencję oraz posiada przygotowanie praktyczne do wykonywania takich usług. Umowę podpisuje z nim wspólnota mieszkaniowa, która zatrudnia go do wykonywania usług związanych z zarządzeniem nieruchomości. Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością? W takiej umowie przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że jest to umowa, która ma charakter cywilnoprawny. Dlatego trzeba tam wpisać wymogi kodeksu cywilnego. Poza tym trzeba sprawdzić czy zarządca posiada ubezpieczenie i powołać się na przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Szczegółowe określenie obowiązków zarządcy W umowie oczywiście trzeba zadbać o to, by bardzo dokładnie określić jakie wymagania stawiamy w stosunku do zarządcy i czym będzie miał się zajmować. Chodzi o to, by wypisać co ma robić i zaznaczyć jego odpowiedzialność w stosunku do zarządzania daną nieruchomością. Taką umową możemy sobie zagwarantować, że będzie ona odpowiednio dbała o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców wspólnoty. W umowie należy również zaznaczyć, że zarządca zobowiązany jest do zawodowej tajemnicy i nie może innym udzielać informacji związanych z daną nieruchomością. Chodzi o to, by w ten sposób również chronić interesy wspólnoty oraz właścicieli nieruchomości. Opisujemy wszystko od A do Z Trzeba zatroszczyć się o to, by w umowie bardzo dokładnie określić jakie zadania ma przyszły zarządca. Najlepiej punkt po punkcie wypisywać wszystkie jego obowiązki. W ten sposób zdecydowanie lepiej zabezpieczymy nasze interesy i będziemy wiedzieć, że zarządca będzie w stanie sprawnie się nimi zająć. Oczywiście umowa musi odnosić się do kwestii finansowych. Chodzi o zarówno o zarobki, które będą przeznaczone dla zarządcy jak i też kwestie związane ze zbieraniem pieniędzy przez zarządcę i kontrolowanie rozliczeń za media stałe, w przypadku których zarządca podpisuje umowę dla całej nieruchomości.

Ważne by zarządca miał odpowiedni kontakt z mieszkańcami. W umowę można więc określić jak ten kontakt ma się dokonywać oraz jakie obowiązki w stosunku do mieszkańców ma zarządca. Wynagrodzenie dla zarządcy Wynagrodzenie dla zarządcy najczęściej ustala się w formie mnożnika za każdy metr. Można również zaznaczyć, że nie może on pobierać innych wynagrodzeń od mieszkańców poza tym z umowy. Na końcu umowy warto zawrzeć informacje jak będą rozstrzygane kwestie, które nie będą określone umową. Najlepiej w tym miejscu odwołać się do ustaw i kodeksu cywilnego.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!