Elektroniczne tworzenie aktów notarialnych

W niedalekiej przyszłości powstaną specjalne cyfrowe bazy, gdzie będzie można bez większych problemów zaglądać do umów nabycia nieruchomości, czy też testamentów. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ nie będziemy musieli wybierać się do urzędów osobiście, jak również wypełniać wielu wniosków o wydanie nam takowych informacji, a przecież później należy jeszcze odpowiedni czas na to poczekać. Wszystko więc miałoby się odbywać znacznie prościej i bez zbędnych problemów dla obywateli.

Jak to ma działać?

Otóż stosunkowo niedawno samorząd notariusz podpisał odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji w sprawie budowy wspomnianych wcześniej elektronicznych baz notarialnych. Takowe bazy miałyby ułatwić obywatelom dostęp m.in. do testamentów, jak również umów sprzedaży nieruchomości, czy intercyz małżeńskich. Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda w taki sposób, że co prawda komputery w kancelariach notarialnych są, to jednak akty notarialne są dostępne jedynie w formie papierowej. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce się to zmieni, ponieważ byłoby to znacznym ułatwieniem dla wszystkich obywateli, którzy takowymi informacjami są zainteresowani.

Gonimy zachód

Takie cyfrowe bazy z dokumentami są już obecne w zachodnich państwach i sprawują się bardzo dobrze. Przede wszystkim zmniejszają kolejki w urzędach, dzięki temu istotniejsze sprawy mogą być rozpatrywane znacznie szybciej. Dodatkowo bazy elektroniczne wykluczą potrzebę jeżdżenia w różne części kraju, aby się z takowymi zapoznać. Czyli, jeśli osoba z Warszawy zechce zapoznać się z aktem notarialnym budynku położonym w Gdańsku, to wszystko sprawdzi ze swojego miejsca zamieszkania. Nie będzie musiał w żadnym wypadku samodzielnie fatygować się po akt notarialny. Warto więc to mieć na uwadze, ponieważ w ten sposób zaoszczędzisz nie tylko mnóstwo czasu, ale również i pieniędzy.

Oczywiście należy mieć tutaj na uwadze fakt, że komputeryzacja nie zastąpi nam całkowicie notariuszy. Otóż samorząd notarialny nadal podkreśla, że w przypadku pospisywania umów notarialnych notariusz będzie musiał spotkać się z osobami ze stron. To ważne, bowiem wtedy będzie mógł potwierdzić ich tożsamość.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!