Kwestie podatkowe dla studentów

Istnieje wiele sposobów zarabiania pieniędzy dla studentów. Mogą to być różnego rodzaju konkursy, dostawanie pieniędzy za osiąganie dobrych ocen – szczególnie na prywatnych uczelniach – lub płatne staże.

Należy jednak wiedzieć, jak w takich sytuacjach rozwiązuje się kwestie podatkowe, bowiem pozwoli nam to na uniknięcie znacznych kłopotów. Staże czy praktyki, szczególnie te płatne, są obecnie bardzo atrakcyjne dla studentów. Dawno już minęły bowiem czasy, kiedy takie rzeczy polegały wyłącznie na przysłowiowym "parzeniu kawy" – obecnie faktycznie pozwalają one na zdobycie nowych, przydatnych umiejętności. Musimy jednak mieć na uwadze to, że wynagrodzenie w takim przypadku jest w świetle prawa traktowane jako dochód, a zatem trzeba uwzględnić je przy okazji wypełniania swojego PIT-u. Niektóre uczelnie wspomagają również finansowo swoich studentów wybierających się na praktyki, choć nie zdarza się to zbyt często – głównie w przypadku zagranicznych wyjazdów. Kwota wolna od podatku w przypadku takich świadczeń to 2 280 zł. Inną kwestią są pieniądze ofiarowywane studentom w zamian za otrzymywane przez nich dobre oceny.

Zasada jest tutaj bardzo prosta – za każdą piątkę w indeksie można otrzymać na przykład 100 zł. Na szczęście jednak takie nagrody nie podlegają opodatkowaniu, zatem możemy przyjmować je bez obaw co do tego, że potem wynikną w związku z tym jakiekolwiek problemy z Urzędem Skarbowym. Innym rodzajem nagród są te uzyskane w najróżniejszych konkursach na uczelniach – w tym przypadku są one zwolnione od podatku jedynie do kwoty 760 zł.

Pamiętaj, jako student też możesz pomóc organizacjom pozarządowym i przekazać swój 1% podatku - sprawdź jak!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!