Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i jednoosobową spółką z o.o.

Podstawowe różnice pomiędzy dwoma rodzajami firm wynikają z aktów prawnych. Obie te formy są bardzo często wybieranie. Każda osoba, która myśli o otwarciu własnej firmy musi koniecznie zdecydować się na jedną z dostępnych form. Przed ustaleniem wyboru należy przeanalizować wszystkie dobre i złe strony.

 

Pierwsza kwesta dotyczy sposobu założenia. Zasadniczo występują dwie drogi. Utworzenie jednoosobowej działalności staje się dużo szybsze, ponieważ zajmuje mniej więcej jeden dzień. Jeśli chodzi o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pochłania miesiąc w przypadku wypełnienia wniosku papierowego. Jeżeli nie chce się czekać tyle czasu lepiej wybrać rejestrację internetową. Gdy padnie decyzja o tradycyjnym sposobie otwarcia jednoosobowej działalności wystarczy tylko wypełnienie kilku dokumentów. W przypadku spółki z o.o. wymagany jest dodatkowy dokument, czyli umowa w postaci aktu notarialnego.


Następnie zagadnienie to koszty związane z zarejestrowaniem firmy. Za otwarcie jednoosobowej działalności nie ponosi się żadnych opłat. Inaczej jest przy spółce z o.o. Trzeba zapłacić 1000 zł. Kwota ta oznacza podatek od umowy spółki, która zawiera wartość kapitału zakładowego oraz wydatki u notariusza. Kapitał spółki podlega opodatkowaniu w wysokości  0,5%.

 

Kolejny wątek związany z prowadzeniem działalności to konieczność opracowywania raportów finansowych zgodnych z Ustawą o Rachunkowości. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek tworzenia sprawozdań, które często zawierają dość obszerne informacje. W tym celu trzeba zatrudnić w firmie odpowiedniego pracownika specjalizującego się w księgowości. Wiąże się to dodatkowym wydatkiem w postaci wypłaty wynagrodzenia takiej osobie za wykonaną pracę. Natomiast jednoosobowa działalność prowadzona na niewielką skalę oraz generująca zyski na kwotę mniejszą niż 1,2 mln euro nie musi konstruować tego typu dokumentów. Wystarczy tylko księga przychodów oraz rozchodów. Zaletą tego są mniejsze koszty związane z księgowością, a przede wszystkim nawet przedsiębiorca może ją prowadzić sam.

 

Przechodząc już do samego opodatkowania jest kilka wariantów, z których może skorzystać działalność gospodarcza prowadzona przez jedną osobę. Opera się ona na zasadach ogólnych. W takim przypadku podatek wynosi 18%. Jeżeli przekroczy się ten próg podatkowy to wtedy trzeba odprowadzić 32% podatku. Inną stosowaną praktyką jest zapłacenie podatku liniowego w wysokości 19% własnych dochodów. Wyjątkową sytuację stanowi ryczałt pochodzący z ewidencji lub karty podatkowej. W spółce z o.o. podatek stanowi 19% i wiąże się z zyskami brutto. Gdy spółka posiada dodatkowych wspólników na każdy z nich nakładana jest dywidenda w wysokości 19%. Po dodaniu zysków brutto oraz wypłat z zysku spółki można wywnioskować, że prowadzenie spółki z ograniczą odpowiedzialnością zawiera dużo większy podatek.

 

Ostatnią kwestią, którą należy przeanalizować są świadczenia społeczne i zdrowotne na ZUS. Każda jednoosobowa działalność musi płacić takie składki. Inny wyjątek taki stanowi wariant, gdy przedsiębiorca posiada równolegle umowę o pracę lub inny rodzaj ubezpieczenia. Wtedy odprowadzaniem tego typu opłat zajmuje się wyłącznie pracodawca. Dodatkowo korzyścią podczas pierwszych 2 lat funkcjonowania jest płacenie ubezpieczenia zdrowotnego na preferencyjnych warunkach odprowadzając 30% wysokości składek. W spółce z o.o. nie ma takiej możliwości, ponieważ każdy wspólnik traktowany jest tak samo jak inny przedsiębiorca. Takie funkcjonowanie zapewnia spójność w działalności podmiotu.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!