Rząd zapowiada przyspieszenie postępowań cywilnych

Postępowania sądowe w naszym kraju niestety toczą się w bardzo wolnym tempie i tym, samym niestety bardzo długo niekiedy musimy czekać na wysoki. Obecnie wiec pracuje się nad tym, by postępowania ciągle udoskonalać wprowadzając nieustanną informatyzację oraz więcej działań, które sprawią, że postępowania będą uproszczone.

Rząd zakłada w związku z tym nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Dzięki nowym przepisom mają być wprowadzone takie rozwiązania, które w dalszej perspektywie będą informatyzować całe postępowania. Zakłada się, że wyrok ma być przygotowany w systemie teleinformatycznym i będzie opatrywany podpisem elektronicznym. Zakłada się, że z czasem będzie można wprowadzać elektroniczny tryb wnoszenia pism procesowych i to w każdym rodzaju postępowania. Oczywiście zakłada się, że dzięki elektronicznemu sporządzaniu niektórych dokumentów będzie można przyspieszyć wszystkie akty procesowe i będą one dużo sprawniej realizowane. Dodatkowy pomysł odnosi się do referendarzy sądowych, którzy mieliby przejść więcej uprawnień w ramach postępowań upominawczych, by w ten sposób odciążyć nieco sędziów. Wierzyciel ma również mieć więcej możliwości. Za pomocą specjalnego systemu informatycznego ma mieć możliwość wszczęcia egzekucji i sprzedaży ruchomości. Dostęp do takiego systemu ma być możliwa poprzez sądy rejonowe.

Dodatkowo wprowadzone mają zostać również przepisy, które pozwolą na to, by elektronicznie dało się zająć rachunki bankowe. W ten sposób będzie się obniżać koszty i cała procedura będzie przyspieszona. Również na banki mają spaść obowiązki z tym związane, ponieważ będą musiały kontrolować takie rachunki bankowe/

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!