500+ szansą na mieszkanie?

Wraz z uruchomieniem programu "Rodzina 500+" rozpoczęły się wypłaty pierwszych świadczeń dla rodzin, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. W chwili obecnej pieniądze otrzymuje już ponad 400 000 rodzin, a szacuje się, że liczba ta wzrośnie do blisko 3,7 miliona. Dodatek w postaci 500 złotych na pewno przełoży się na jakość życia najbiedniejszych rodzin. Czy można ten zastrzyk gotówki jednak przeznaczyć na coś innego, niż dzieci? Czy można zapewnić sobie lepszy start przy zakupie mieszkania? Tak, choć wiele zależy od banków.

Pieniądze będą? To i kredyt będzie!

Podejście banków do klientów nie zmienia się i pewnie nie zmieni. Jak każda inna instytucja finansowa, bank musi mieć pewność stałych dochodów z tytyłu udzielonych kredytów. Mnóstwo rodzin otrzymało dodatek mocno przekraczający 500 złotych, np: 1500 złotych lub 2500 złotych. Takie pieniądze mogą starczyć na spłatę rat kredytu, ale bank musi mieć pewność, że ich źródło nie wyschnie. A tej pewności jeszcze nie mają.

PiS (Prawo i Sprawiedliwość) przygotowało program "Rodzina 500+" na lata, choć władzę będzie sprawować jeszcze przez 3 lata. Banki są zaciekawione sytuacją polityczną, ponieważ przy zmianie władzy mogą się zmienić również wysokości świadczeń na ten program lub jego całkowita likwidacja. Rządzący musieliby przez cały czas notować doskonałe wyniki w sondażach aby zapewnić bankom, że wygrają kolejne wybory, a program będzie rozwijał się dalej.

Teoretycznie tak, praktycznie nie

Fakt, że w tej chwili wiele rodzin otrzymuje zastrzyk rządowych pieniędzy daje nadzieję na polepszenie warunków na rynku nieruchomości. Teoretycznie możemy się więc ubiegać o kredyt na mieszkanie mając pewność, że przez kolejne 3 lata program nie upadnie i będziemy mieli środki na jego spłatę. W praktyce niewiele banków się na to zgodzi, bo jaką pewność progresu programu "Rodzina 500+" daje rząd? Pozostaje nam tylko czekać i obserwować, co będzie się zmieniać w sektorze bankowym.

A Wy? Co sądzicie o programie 500+ i mieszkaniach z ich tytułu? Czy rodziny mają szansę na lepsze życie? Piszcie pod tematem!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!