Rachunkowość on-line i jej zalety

Rachunkowość przedsiębiorstwa stanowi kluczowy element jego działania. Bardzo ważna jest precyzyjność wyliczeń i zarachowań. W tym celu księgowi posługują się licznymi programami komputerowymi wspierającymi ich trudną pracę. W większości przypadków są to jednostanowiskowe stacje robocze, gdzie dane do ksiąg rachunkowych wprowadza się ręcznie.

Postępująca rewolucja informatyczna daje jednak coraz nowsze narzędzia, szczególnie wraz z powszechnością i wzrostem wydajności łączy internetowych, przewodowych i przede wszystkim – bezprzewodowych. Daje to możliwość zastosowania rachunkowości on–line, zwanej nowocześnie działanie w „chmurze danych” (Cloud computing). Do tej pory systemy korporacyjne wymagały samodzielnego tworzenia zaawansowanej infrastruktury informatycznej. Na ich koszt składały się serwery, ich obsługa, informatycy, administratorzy. Księgowanie przy użyciu chmury, czyni kwestie serwerów znacznie mniej istotnymi. Miejsce przebywania serwera nie ma po prostu znaczenia – wystarczy wynająć odpowiednią usługę serwerową.

Poza częścią techniczną potrzebne było specjalistyczne oprogramowanie, o niebagatelnych kosztach. Teraz jednak łatwo uzyskać dostęp do takich systemów on-line, przy użyciu sieci. Łatwo integrujące się, coraz mniej kosztowne bardzo łatwo mogą stać się podstawą działania przedsiębiorstwa. Dzięki niewygórowanej cenie stają się dostępne także dla małych podmiotów. Umożliwiają one pracę w trybie zdalnym – z każdego urządzenia podpiętego do sieci i skonfigurowanego do pracy w systemie. Księgowi nie muszą być przykuci do biurka i mogą wykonywać swoje obowiązku także z domu. Także właściciele małych firm, którzy księgują samodzielnie swoje operacje, mają taką możliwość dosłownie pod ręką, bez względu na to gdzie się będą znajdować.

Tą rozwijającą się niszę usług księgowych wypełnia coraz więcej podmiotów, czyniąc je coraz tańszymi i ciekawszymi. Nawet banki oferują zaczynają oferować moduły do księgowania on-line, zintegrowane w bankowością on-line, dzięki czemu nie tylko księgowania ale i nadzór nad płatnościami jest prostszy.  

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!