Któż teraz nie marzy o założeniu własnej firmy? Chyba nie ma takiej osoby – własna działalność kojarzy się wszystkim z możliwością "bycia samemu sobie sterem, żeglarzem i okrętem". Innymi słowy, można samemu o wszystkim decydować, choć trzeba również samemu podjąć odpowiedzialność za swoje czyny. Osoby, które marzą o założeniu firmy – i które to marzenie pragną zrealizować – nie zastanawiają się jednak na początku, jaką formę powinna mieć owa działalność z punktu widzenia prawa. Taki namysł przychodzi dopiero z czasem – w momencie, gdy dochodzi do rzeczywistego zakładania własnej działalności. Wtedy w głowie pojawia się zazwyczaj pytanie o dwie najpopularniejsze formy prawne – jednoosobową działalność gospodarczą, albo też jednoosobową spółkę z ograniczona odpowiedzialnością. Która z nich jest lepsza i warta założenia?
Dla wielu osób to czarna magia – nie widzą żadnej różnicy pomiędzy dwiema powyższymi formami prawnymi. Dlatego też takie osoby powinny dobrze wszystko przemyśleć, zastanowić się i przede wszystkim dużo czytać na ten temat – aby nie popełnić błędu. Zarówno pierwsza, jak i druga forma działalności posiada swoje niewątpliwe wady, jak i zalety. Każdy zapewne indywidualnie dopasuje formę do własnych potrzeb i opinii. Ale warto wiedzieć, czym każda z nich dokładnie jest, dzięki czemu jest większe prawdopodobieństwo uniknięcia błędu. Pierwsza różnica pojawia się już w momencie założenia – jednoosobową działalność gospodarczą można bowiem założyć bardzo szybko. Nie da się tego powiedzieć o jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, choć oczywiście procedury również i w tym przypadku mogą zostać korzystnie skrócone – nie będą jednak nigdy aż tak szybkie. Jednoosobową działalność gospodarczą można bowiem założyć już w jeden dzień! W tym drugim przypadku zajmuje to zwykle miesiąc – chyba, że zdecydujemy się na złożeniu wniosku online, gdyż w takim wypadku wszystko uda się zrobić w ciągu kilku dni. Widzimy jednak, że już na samym wstępie w obu formach prawnych można odnaleźć zasadnicze różnice. Bez uwzględnienia nie powinny również pozostać koszty założenia firmy w jednej lub w drugiej formie – w pierwszym przypadku będą one zerowe (nie trzeba za nic płacić), zaś w drugiej wyniosą nas ponad tysiąc złotych. Trzeba bowiem ponieść koszty z tytułu opłat sądowych w wysokości tysiąca złotych, z podatku od umowy spółki (czyli podatku od wartości kapitału zakładowego, który wynosi 0,5 %), jak również koszty notarialne. Różnice pojawiają się także na wszystkich innych etapach prowadzenia własnej działalności – a także przy jej zakończeniu. Zapewne najważniejsze dla przyszłych posiadaczy swojej firmy jest koszt jej prowadzenia. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przewidziano kilka możliwości opodatkowania - na zasadach ogólnych (skala podatkowa 18% i 32% po przekroczeniu progu podatkowego), na zasadach podatku liniowego (19%), a także (w szczególnych przypadkach) na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, albo karty podatkowej.
Łączne opodatkowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest znacznie wyższe – wynosi bowiem zawsze 19% od osiągniętego zysku brutto, a wspólnicy spółki również muszą zapłacić wynoszący tyle podatek od dywidendy. Jak widać do tej pory, jednoosobowa działalność gospodarcza posiada mnóstwo plusów – wszystko jest prostsze i tańsze. Jedyna istotna różnica i jedyny ważny minus takiego rozwiązania wiąże się z ewentualnymi wspólnikami i odpowiedzialnością prawną. Jednoosobowa działalność gospodarcza wyklucza możliwość współpracy ze wspólnikami – wiązałaby się ona z koniecznością założenia spółki cywilnej. Takiego problemu nie ma w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W ten sposób można uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania spółki – zaś prowadząc działalność gospodarczą zawsze jesteśmy skazani na wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny.
Polecamy
Najnowsze
Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2016 r.
Potrzebujesz pieniędzy i chciałby kiedyś na emeryturze leżeć na plaży w tropikach? Jeśli tak, to koniecznie musisz zarabiać odpowiednie kwoty... [...]