Zmiany w VAT

Przepisy, które odnoszą się do obowiązujących nas wszystkich podatków powinny być dla nas szczególnie ważne i powinniśmy na ich temat mieć należytą wiedzę. Musimy pamiętać o tym, że to na co decydują się ustawodawcy może w dużej mierze wpływać na nasze życie i generować różne problemy z tym związane. Dlatego warto być na bieżąco, tak by szukać dla siebie możliwie najbardziej korzystnych rozwiązań w codziennym życiu. Możliwości jest wiele, gdy chodzi o VAT i warto to brać pod uwagę. Taka kolejna zmiana dotycząca przepisów podatku VAT weszła w życie 1 kwietnia 2014 roku. Podobnie jak inne przepisy o takim charakterze również nowa ustawa zaczęła budzić szerokie dyskusje oraz bardzo wiele kontrowersji. Najpoważniejsze wątpliwości będą dotyczyć między innymi tego jak będzie rozliczany leasing samochodu osobowego.

Do pierwszego kwietnia 2014 nie było z tym wielkiego problemu, ponieważ po prostu doliczano do wartości początkowej podatek VAT i obniżano go następnie o 80% kwoty przy założeniu, że wartość początkowa nie może przekroczyć 6 tysięcy złotych. Od momentu, gdy weszła wspomniana nowelizacja będzie można już odliczyć tylko 50% kwoty, która wynika z naliczonego podatku VAT. Takie nowe rozwiązanie pojawiło się na mównicy sejmowej. Już tam bowiem pojawiły się pewne niepewności, które odnosiły się do kwestii podatku VAT. Posłowie mieli tutaj wątpliwości jak będzie trzeba korygować wartość początkową samochodu oraz amortyzację części. Oraz jak powinno się księgować te skutki, które związane są z uwolnieniem części podatku VAT do czego będzie dochodzić właśnie przez dokonaną w tej ustawię nowelizację. Prawodawca zdaje się przypominać o tym, że obecnie obce środki trwałe a więc także pojazdy samochodowe, które przejęte zostaną przez jednostkę do płatnego użytkowania powinny być uważane za aktywa trwałe. Kwalifikacja tego rodzaju wydaje się, że ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to właśnie ona decyduje o tym, że można określić wartość początkową a takżę będzie można dokonywać różnego rodzaju odpisów amortyzacyjnych. Nie powinno się także zapominać również tego, że gdy mówi się o wartości początkowej środka trwałego to najczęściej mamy na myśli cenę jego nabycia i to bez podatku VAT. Wszystkie te kwestie nie są więc do końca jasne i między innymi z tych różnych powodów budzą takie zainteresowanie. ustawa o rachunkowości zdaje się precyzować również to jak w ogóle powinno się traktować oraz rozumieć dostawę towarów. Takie przeniesienie prawa powinno być dokonane w taki sposób jak swoimi prawami zarządza właściciel. Jeśli więc będzie chciało się podobni traktować wydanie samochodu w ramach umowy leasingowej to trzeba pamiętać o tym, że osoba, która korzystała z samochodu otrzymuje fakturę na całą wartość towaru.

Z tego powodu odliczenie podatku VAT powinno być jednorazowe i tak naprawdę jest wtedy dokonywane z góry. Nie zawsze jednak takie rozwiązania dobrze się sprawdzają i można je określić jako najbardziej racjonalne. Dlatego te przepisy, które obecnie weszły w życie okazują się być nie do końca precyzyjne i niestety mogą się z nimi wiązać rozmaite trudności interpretacyjne, które niestety mogą potem mieć znaczenie dla naszego codziennego życia i dlatego trzeba się nimi interesować.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!