Samodzielna księgowość, księgowy czy biuro rachunkowe – która opcja okaże się najlepsza dla Twojej firmy?

Na odpowiednią księgowość decydujemy się, gdy zakładamy firmę lub zachodzą w niej odpowiednio duże zmiany. Opcji, na które możemy się zdecydować, jest naprawdę wiele. Trzy najpopularniejsze z nich to wybór samodzielny księgowego, narzędzia do samodzielnego prowadzenia księgowości lub wybór biura rachunkowego, które będzie za naszą księgowość odpowiedzialne. Która z tych opcji okaże się najlepsza w danej firmie oraz czym one się różnią? Na te pytanie odpowiadamy poniżej.

Zacznijmy od charakterystyki narzędzi do prowadzenia samodzielniej księgowości. Jest ich na rynku bardzo wiele i nie będziemy skupiać się na konkretnych z nich, pewne jest jednak to, że nie będzie problemu z dopasowaniem takiego narzędzia, by faktycznie odpowiadało na nasze rzeczywiste potrzeby. Zazwyczaj taka opcja – jedno z narzędzi - będzie najtańszą ze wszystkich trzech, co dla wielu jest plusem, zwłaszcza jeżeli chcemy ograniczać nasze koszty w tym zakresie. Minus jest jednak taki, że wtedy najczyściej my, samodzielnie, musimy odpowiadać za księgowość naszej firmy – musimy mieć na to czas, podobnie będzie ze zdobyciem odpowiedniej wiedzy oraz jej aktualizacją. Jeżeli firma jest mała a mym mamy możliwości, by samodzielnie prowadzić swoją księgowość, zdecydowanie się na odpowiednie narzędzie może być naprawdę dobrą opcją. Same narzędzia stają się coraz prostsze i intuicyjne, jednak nie zajmą się naszą księgowością za nas automatycznie – to wymaga znaczącego podkreślenia.

Innym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług zatrudnionego u nas księgowego. Opcja taka będzie jednak odpowiednia wtedy, jeżeli nasza firma faktycznie wymaga tego, by codziennie pracował w niej księgowy. Może się bowiem okazać, że nie ma dla niego tak dużo zadań, co sprawi, że poniesione przez nas koszty będą nieproporcjonalne do świadczonych nam przez pracownika usług. Pamiętajmy, że koszt to nie tylko sama pensja. Nie zapominajmy o szkoleniach, kursach, sprzęcie do pracy czy odpowiedniej przestrzeni w naszym biurze – wszystko to sprawia, że samodzielny księgowy jest opcją raczej drogą, lecz sprawdzi się on w firmach, które faktycznie usług księgowych w takim zakresie potrzebują. Samo posiadanie pracownika odpowiedzialnego za naszą księgowość, codziennie, jest dla samego przedsiębiorcy również rozwiązaniem wygodnym.

Ostatnia opcja to biuro rachunkowe. Jest to opcja najbardziej wszechstronna. Sprawdzi się zarówno w działalnościach jednoosobowych, małych, średnich oraz naprawdę dużych firmach. Wszystko dzięki temu, że nie tylko mamy szanse wybrać jedno z naprawdę wielu biur rachunkowych, ale mają one również naprawdę rozbudowane usługi, dzięki czemu idealny pakiet, dopasowany do naszych potrzeb, powinno udać się wybrać bez najmniejszych problemów. Sprawi to również, że koszty, które będziemy ponosić, będą proporcjonalne do świadczonych nam usług, więc nie przepłacimy. Jeżeli okaże się, że zakres usług świadczonych nam przez dane biuro już jest niekatulany, a my potrzebujemy czegoś innego, po prostu zmienimy pakiet czy ofertę, co jest zadaniem naprawdę prostym, przy czym nowa opcja znów będzie idealnie dopasowana do naszych nowych potrzeb.

W przypadku zdecydowania się na biuro, za wszystko może być odpowiedzialne właśnie ono. Oczywiście naszym obowiązkiem będzie w takim wypadku dostarczanie do niego wszystkich dokumentów na czas. Podczas jego wyboru warto sprawdzić jaka opcja ich dostarczania będzie możliwa, czy mogą one docierać do biura rachunkowego drogą elektroniczną, czy musimy dostarczyć je w wersji fizycznej – to bardzo istotny aspekt!

Dużym plusem zdecydowania się na biuro księgowe jest opcja wyboru takiego, które specjalizuje się w obsłudze firm o profilu podobnym do naszej. Zanim wybierzemy ofertę i podpiszemy umowę, warto sprawdzić jakich klientów do tej pory obsługiwali. W tym wypadku warto również zapoznać się z opinią osób z branży i zapytać ich, z usług jakich biur księgowych oni korzystają.

W przypadku zdecydowania się na biuro, chociaż w końcu to ono ma odpowiadać za naszą księgowość, warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku jakichkolwiek błędów, to my, nie biuro, za nie odpowiada, stąd też to my będziemy pokrywać np. potencjalne kary. Każde biuro rachunkowe musi być jednak ubezpieczone na wypadek takich sytuacji, stąd warto sprawdzić, na jaką kwotę opiewa to ubezpieczenie (obowiązkowa jest bowiem jedynie najniższa kwota ubezpieczenia) – im będzie ona większa, tym lepiej dla nas w przypadku jakichkolwiek problemów.

Sama oferta biur księgowych staje się obecnie na tyle konkurencyjna, że niczym dziwnym jest fakt, że to właśnie na nie decyduje się coraz większa liczba polskich przedsiębiorców. A jeżeli poszukujecie odpowiedniego biura rachunkowego w Krakowie lub Małopolsce, warto zapoznać się z ofertą krakowskiego biura Raś&Raś – wiele lat doświadczenia, doświadczony personel, oferta atrakcyjna cenowo oraz dopasowana do potrzeb klientów - to wszystko sprawia, że biuro Raś&Ras może okazać się naprawdę znakomitym wyborem. Na ich stronie można również sprawdzić jakich klientów obsługują, do czego gorąco zachęcamy!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!