Od nieujawnionej darowizny jest 20% podatku

Podatnik, który powoła się na źródło utrzymania jako na darowiznę będzie zobowiązany do zapłacenia podatku w wysokości 20% od darowizny. Urząd Skarbowy może kontrolować każdego podatnika. Czasami będzie to wynikało z kontroli wyrywkowej, czasami z tego, że ktoś na taką osobę doniesie. Zainteresowanie urzędu przede wszystkim dotyczy dużych inwestycji związanych ze znacznym wydatkiem. Wtedy urząd będzie się interesował źródłami finansowania takiej inwestycji.

Finansowanie z darowizny

W takim przypadku często powołujemy się na darowiznę jako na źródło finansowania takiego czy innego wydatku. Liczy się przy tym, że obowiązek podatkowy już się przedawnił. Jednak jest to myślenie błędne. Gdy podatek nie został zapłacony a obdarowany powołuje się na darowiznę w urzędzie skarbowym dopiero w tej sytuacji zacznie powstawać obowiązek podatkowy i niestety będzie on wyższy. Kara za utajenie darowizny. Przepisy, które będą przesuwać powstanie obowiązku podatkowego na dzień, gdy powołamy się na darowiznę sprawiają, że taki obowiązek nie może się przedawnić. Nie warto jednak odwlekać zapłaty takiego podatku w czasie ponieważ będzie to nieopłacalne. Czy opłaca się więc powoływać na darowiznę ? Wbrew pozorom i tak będzie nam opłacało się powołać na darowiznę ponieważ lepiej być obciążonym karami za to, że nie ujawniło się takiej darowizny niż podatkami, które będą odnosiły się do innych przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych. Urząd skarbowy ma bowiem prawo pobrać aż 75% podatku od tych źródeł przychodu, które nie będą ujawnione lub też nieznajdujących okrycia.

Dlatego w takim przypadku może się okazać, że i tak korzystniejszym rozwiązaniem będzie złożenie oświadczenia, w którym powołamy się na darowiznę, ponieważ będzie się to wiązało z mniejszym obowiązkiem podatkowym niż w przypadku gdy będzie trzeba zapłacić podatek na poziomie 75%. Od nas zależy oczywiście na jakie przepisy się powołamy ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że urząd skarbowy nie odpuszcza i niestety, jeśli staniemy się obiektem jego kontroli to już trudno będzie sobie poradzić z kolejnymi obowiązkami podatkowymi. Darowizna więc, która początkowo wydaje się być miłym elementem może nam przysporzyć jeszcze więcej problemów, dlatego trzeba podchodzić do tego tematu bardzo ostrożnie i lepiej kontrolować sprawy podatkowe w tym względzie, by potem nie być zobowiązanym do płacenia bardzo wysokiego zobowiązania podatkowego. Jeśli więc otrzymujemy darowiznę powinniśmy wiedzieć sami co z tym dalej zrobić, by nie płacić wysokich podatków.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!