Co odliczyć od podatku, a co od dochodu?

Rokrocznie, gdy o zwykłego obywatela upomina się aparat skarbowy, zastanawiają się oni nad wypełnieniem swojej deklaracji podatkowej, najczęściej właśnie jedynie ten raz w roku.

Dobrze dla takich podatników się składa, że Internet jest pełny prostych i intuicyjnych programów do tworzenia podstawowych typów PIT-ów. Pomogą one przejść przez ten proces, oferując podpowiedzi i automatyczne wstawianie i wyliczanie wartości

Nie mniej należy mieć podstawową wiedzę na temat wypełniania takich dokumentów. Szczególnie w kontekście potencjalnych korzyści podatkowych. Dlatego ważna jest orientacja, co przepisy podatkowe pozwolą odliczyć od dochodów, co od podatków i jakie są do tego potrzebne dokumenty.

Zdecydowana większość podatników (ponad 90%) podlega opodatkowaniu według pierwszego progu w polskim dwustopniowym systemie podatkowym. Obecnie jest to stawka 18%. Obowiązuje ona do kwoty 85528 zł rocznego dochodu. Po jego przekroczeniu nadwyżka objęta jest stawką 32%. Co oznacza, że podatek wyniesie 14839,02 zł plus 32% od nadwyżki. Pamiętać należy też o kwocie wolnej od podatku w wysokości 3091 zł, poniżej której podatek nie jest naliczany. Ponadto pomniejsza ona podatek należny o 556,02 zł rocznie.

Gdy już ustalimy jaki był nasz pełen przychód brutto, należy zacząć wprowadzać odliczenia od dochodu. Podstawowym odliczeniem są pobrane należności na ubezpieczenie społeczne (zmniejszają opodatkowany przychód). Drugim, zwłaszcza dla pracowników etatowych, będzie zmniejszenie (koszt uzyskania przychodu) ze względu na koszt dojazdu – może on być wyższy jeżeli dojeżdżamy z innej gminy lub ma miejsce rozłąka z rodziną. Ponadto istnieje cała gama odliczeń od dochodu z których niegdyś najpopularniejsza była tzw. ulga internetowa (obecnie dostępna tylko dla tych którzy stali się nowymi użytkownikami Internetu), bądź darowizna na cele społeczne. Każdy odpis od dochodu musi być ujawniony w odpowiednim załączniku (PIT/D).

Gdy ostateczny przychód podlegający opodatkowaniu będzie znany, tym samym będzie znany należny podatek. Od niego odlicza się wcześniej pobrane zaliczki na podatek dochodowy, oraz sporą ilość dodatkowych odliczeń. Najbardziej oczywistym odliczeniem, są składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dla posiadających dzieci, miłym dodatkiem będzie odpis w kwocie 1112,04 na każde dziecko (więcej jeżeli jesteśmy samotnym rodzicem, bądź posiadamy więcej niż 2 dzieci). Wystarczy tylko złożyć odpowiedni formularze (PIT/O). Na koniec możemy odpisać (przekazać) 1% naszego podatku na organizację pożytku publicznego.

Należy wnikliwie przestudiować możliwości oferowane przez system podatkowy, aby nie płacić nienależnych podatków.  

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!