Praca notariusza

Nie da się zaprzeczyć, że w obecnych czasach zawód notariusza jest szczególnie popularny, szczególnie w branży mieszkaniowej, gdzie codziennie wiele umów kupna/sprzedaży jest zawieranych. To ważne, aby wszystko było oficjalnie poświadczone w świetle prawa, bowiem tylko wtedy faktycznie można uznać umowę za ważną. Postanowiliśmy nieco przybliżyć Ci zasady pracy notariusza, jak również ogólna sylwetkę osoby, która wykonuje ten zawód. Warto poznać, tym bardziej, jeśli w niedługim okresie zamierzasz skorzystać z jego usług.

Czym zajmuje się notariusz?

Przede wszystkim tworzeniem prawnie uwierzytelnionych odpisów dokumentów, dodatkowo sporządza protesty weksli, czy przechowuje depozyty. Jego rola jest także bardzo ważna podczas przyjmowania oświadczenia w sprawie spadków. Warto wiedzieć, że notariusz zajmuje się również potwierdzeniem własnoręcznego podpisu oraz potwierdzeniem zgodności takowego podpisu. Najczęściej miejscem pracy notariusza jest jego własna kancelaria lub kancelaria innego notariusza, w której aktualnie może on nabierać doświadczenia.

Jak plasują się zarobki notariusza?

Tutaj w zasadzie nie można mówić o sztywnych kwotach, bowiem wszystko zależy od tzw. taksy notarialnej, która jest pobierana za wykonywanie poszczególnych czynności notarialnych. Dokładnie mówi o tym Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które bardzo dokładnie określa maksymalną wartość stawek za dane czynności notarialne. Są to kwoty, które mogą być użyte przez notariusza do obliczania sobie swoich zysków. Można więc powiedzieć, że zarobki notariusza będą uzależnione w dużej mierze od rodzaju oraz liczby wykonywanych czynności notarialnych.

Warto wiedzieć, że w przypadku prowadzenia własnej kancelarii na samym początku może być naprawdę trudno o klientów, ponieważ na rynku jest bardzo duża konkrecja. Dodatkowo zadanie reklamowania się jej utrudnione, gdyż notariusze mają w tym zakresie bardzo poważne restrykcje, które również są nałożone przez ministerstwo, które niejako sprawuje nad nimi pieczę i dba o to, aby zawód notariusza był wykonywany zgodnie z zasadami etyki i moralności, co jest ważne dla obywateli.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!