Doradca restrukturyzacyjny – nowy zawód regulowany cz. 1

Szukasz pracy? Wiadomo, że niekiedy jest to bardzo trudne i pracochłonne zadanie. Pochłania także ogromna ilość nerwów i stresu. Każdy chce mieć dobrą i porządnie płatna pracę. Jednak zwykle natrafiamy na oferty za najniższa krajową. Za takie pieniądze nie bardzo da się samemu przeżyć , a co dopiero utrzymać jeszcze rodzinę. Dlatego też wiele osób opuszcza ojczyznę i wyjeżdża za granicę, aby tam zarabiać pieniądze. Jedni wracają co jakiś czas do rodziny , a inni już tam zostają. Są także ci, którzy z kraju wyjeżdżać nie chcą.

Mają oni zwykle inny pomysł na siebie. Najlepszą opcją jest wtedy założenie własnej działalności. Nie jest to jednak dla każdego okazja. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że aby zarobić trzeba wydać.
Osoby, które nie posiadają odpowiednich cech charakteru nie będą się do takiej pracy nadawać. Potrzebna jest odporność na stres i umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji w trudnych sytuacjach. Do tego jeszcze chęć do poszerzania wiedzy, przedsiębiorczość i cierpliwość. Co się dzieje, kiedy tych ważnych cech zabraknie? Zwykle kończy się to upadłością firmy. Wtedy zamiast większej ilości pracowników potrzebujemy kogoś, kto się zajmie majątkiem upadłej firmy czyli doradcy restrukturyzacyjnego.

Z syndyka na doradcę restrukturyzowanego
Na początku roku 2016 powstał nowy zawód doradcy restrukturyzowanego. Wykonywać mają go osoby , które są przygotowane do świadczenia usług w restrukturyzacji, upadłości i pełnienia funkcji w postępowaniach egzekucyjnych, restrukturyzacyjnych oraz upadłościowych. Takie osoby mają w sobie łączyć wiedzę z ekonomii , zarządzania , finansów i prawa. W przypadku doradztwa restrukturyzacyjnego nasz rynek jest słabo rozwinięty. Oczywiście znajdziemy kancelarie prawne i firmy doradcze, które posiadają wieloletnie doświadczenie z jego zakresu. Pojawia się coraz więcej podmiotów , które takimi kwestiami się zajmują, jednak jest to ciągle zbyt mało.

Jak zdobyć licencje d wykonywania takiego zawodu? Zasady są takie same jak w przypadku syndyka, ponieważ na jego bazie został stworzony doradca restrukturyzowany. Tak więc licencja syndyka stała się od dnia 1 stycznia 2016 r także licencją doradcy restrukturyzowanego. Licencję trakowa posiada w Polsce ponad tysiąc osób. Jednak uprawnienia doradcy są znacznie szersze nić syndyka ponieważ obejmują one także powadzenie komercyjnej działalności. Tak wiec lista doradców będzie stale rosła. O taką licencje ubiegać się mogą ekonomiści , prawnicy, managerowie oraz osoby, które do tej pory doradztwem restrukturyzacyjnym się zajmowały oraz upadłościowym. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!