Łączenie spółek oraz konsekwencje takich działań.

W biznesie dozwolone są różne działania, które pozwalają na zwiększenie rentowności prowadzonych działań. Jedną z takich interesujących czynności, jakie możemy wykonać, jest połączenie spółek. Należy przy tym pamiętać, że spółka przejmująca wraz z przejęciem wyposażenia oraz kapitału przejmuje także zobowiązana, jakie ma spółka przejmowana. Na takie zagadnienia warto zwrócić szczególną uwagę, gdyż nie wszystkie elementy majątku mogą być poddane sukcesji, czyli przejęciu. Przykładem takich wyłączonych z sukcesji elementów majątku spółki są grunty rolne oraz leśne. W przypadku kiedy właścicielem spółki przejmującej jest cudzoziemiec tego typu sukcesja nie może mieć miejsca, gdyż prawo mówi coś zupełnie przeciwnego. Aby tego typu przejęcie miało miejsce, wymaganych jest szereg zezwoleń, które znoszą zakaz przejmowania gruntów przez obce kapitały.

Spółki z o.o. są, jak widać bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych działalności jednoosobowych. Przy odpowiednim zaplanowaniu statusu naszej spółki możemy odciążyć swój budżet poprzez np. zwolnienie z obowiązku płatności składek ZUS, niższych kosztów prowadzenia działalności lub co najważniejsze możemy zabezpieczyć swój majątek prywatny przed wierzycielami, jeżeli nasza spółka popadnie w długi.

W ostatnich latach możemy zauważyć znaczny wzrost liczby spółek z o.o. Spowodowane jest to wspomnianymi wcześniej oszczędnościami, jakie możemy osiągnąć podczas prowadzenia tego typu przedsiębiorstwa. Bardzo wielu drobnych przedsiębiorców z tego powodu decyduje się na przekształcenie swojego małego biznesu, który generuje duże koszty w dobrze prosperującą spółkę z o.o. Nie dziwi to nikogo, gdyż biznes prowadzi się w celu maksymalizowania przychodów i minimalizowania kosztów, a nie odwrotnie. Jeżeli mamy więc możliwość zmiany statusu prawnego naszej firmy na spółkę z o.o. powinniśmy to zrobić jak najszybciej, przez co ograniczymy nasze koszty do niezbędnego minimum.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!