Umowa z agencją nieruchomości - co powinieneś o niej wiedzieć?

Kiedy zbliża się koniec wakacji, to wtedy na rynku nieruchomości panuje coraz większy ruch. Kolejni studenci poszukują najlepszego lokum, aby móc spokojnie mieszkać i poświecić się nauce. Nie da się ukryć, że w największych miastach w Polsce mieszkań jest zdecydowanie mniej, a liczba chętnych ciągle rośnie. Najczęściej te bardzo mocno atrakcyjne oferty wysuwane są przez agencje nieruchomości i tutaj rodzi się główne pytanie: czy warto jest skorzystać z usług pośredników?

Umowa podpisywana z pośrednikiem

Musisz pamiętać o tym, że taka umowa z pośrednikiem jest umową zleceniem. Czyli w tym wypadku pośrednik w żadnym wypadku nie zobowiązuje się wobec Ciebie do danego rezultatu, czyli wynajmu mieszkania. Określa jedynie, że pośrednik ma dołożyć absolutnie największych starań, aby tak się stało. W przypadku umowy o dzieło płacimy za konkretny rezultat, który został osiągnięty poprzez działania agencji. Jeśli chodzi o zawieranie umowy, to koniecznie powinna ona zostać sporządzona na piśmie, a w umowie koniecznie musi zostać wskazana osób, która wykonuje usługi pośrednika, jej numer licencji, jak również dodatkowo musi być stosowne oświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Jeśli wyżej wymienionych elementów brakuje lub pośrednik nie jest chętny do ich zapisu, to już powinno to wzbudzić nasze wątpliwości. Z tego powodu należy bardzo uważnie przeczytać każdy zapis, aby potem nie okazało się, że zwyczajnie daliśmy się oszukać.

Niestety na rynku nie brakuje agencji, które nie postępują zbyt uczciwie ze swoimi klientami. Odpowiednie organy stale z tym walczą, ale oczywiste jest, że nie da się całkowicie ryzyka wyeliminować.

Mas wpływ na zapisy

Jak najbardziej warto jest doprecyzować swoje wymagania względem mieszkania, w którym chciałbyś zamieszkać. Czyli możesz określić stan umeblowania, dzielnica miasta oraz inne aspekty, które są ważne z Twojego punktu widzenia. Należy to uczynić, bowiem wypłata pośrednikowi nie należy się w tym wypadku za konkretny rezultat, ale za samo działanie. Odpowiedni zapisy w umowie pomogą Ci przynajmniej zminimalizować ryzyko.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!