ABC inwestowania

Dla większości z nas giełda kojarzy się z tajemną wiedzą, do której normalni ludzie nie mają dostępu. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak skomplikowana sprawa, a inwestować może każdy. Trzeba tylko trzymać się kilku zasad, które pozwolą znaleźć interesującą okazję.

Do inwestowania możemy podejść na różne sposoby – bardziej bezpiecznie lub ryzykownie. Oczywiście im większe ryzyko, tym większa nagroda. Bezpieczne inwestowanie wiąże się z zarobkiem od 10 do 30% zainwestowanej sumy, podczas gdy premia za ryzyko może wynieść nawet kilka tysięcy procent. Nie oznacza to, że mamy inwestować w najbardziej szalone pomysły, tylko przyglądać się rynkowi i śledzić w jakim kierunku podąża. W ten sposób możemy zauważyć nadchodzące trendy i zainwestować w coś, co w przyszłości zwróci się wielokrotnie.

Fundamenty
Przez fundamenty rozumiemy specyficzny sposób patrzenia na daną firmę jak na biznes, który ma w przyszłości prosperować. Najważniejsza będzie tu prostota biznesu, ponieważ im bardziej będzie on skomplikowany, tym trudniej dokonać oceny fundamentalnej. Najlepiej jeśli mamy do czynienia z jednym produktem, który dana spółka sprzedaje i muszą być kupujący, którzy ten produkt kupują. Najlepiej jeśli koszty wytworzenia i dystrybucji tego produktu będą mniejsze niż przychody ze sprzedaży, żeby był zysk.
 
Cena akcji, kurs akcji i spekulacja
Teraz przejdźmy do tego, czym jest cena akcji. Jest ona kształtowana wyłącznie przez transakcje, jakie są na akcjach danej spółki, a więc ktoś kupuje akcje z X złotych, a ktoś chce je sprzedać z Y złotych. Kursem akcji nazywamy cenę zawierania transakcji pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Zdarza się również, że mamy do czynienia ze spekulacją. Jest tak wówczas, gdy spółka bez fundamentów posiada wycenę np. miliard złotych. Wynika to z tego, że nagle dana spółka stała się modna i bardzo dużo inwestorów chce kupić jej akcje, jednak nie posiada ona nic oprócz ciekawej historii, jednak kurs akcji szybuje w górę.

Analiza techniczna
Giełda to nie tylko czysta matematyka, ale również psychologia. Zdarza się bowiem często, że kurs akcji danej spółki zacznie spadać po niekorzystnym raporcie agencji ratingowej. Działa tu strach wystarczy, że kilka osób zacznie wyprzedawać akcje i już działa psychologia tłumu. Często zatem to czy dany kurs akcji idzie w górę czy w dół nie ma nic wspólnego z oceną fundamentów, a z psychologią inwestorów i właśnie analiza techniczna ma za zadanie pomóc nam to wychwycić. Istnieje mnóstwo przydatnych aplikacji, które zaalarmują nas w razie wzmożonego ruchu na giełdzie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!